E shtunë, 19 Gusht 2017
Libra Te gjitha

Digjem në ferr – Charles Bukowski


Charles-Bukowski

Digjem në ferr
kjo pjesë e imja që nuk gjen rehat në asnjë vend
ndërkohë që të tjerët gjejnë gjëra
për të bërë
në kohën që kanë,
vende për të shkuar
bashkë,
gjëra për të thënë.

Unë po digjem në ferr
Diku në veri të Meksikës.
Aty ku lulet nuk mbijnë.

Nuk jam si të tjerët
të tjerët janë
si të tjerët.

Me këto shenja zodiakale, më mirë mos e merrni mundimin të provoni një romancë

Kush është partneri i jetës suaj? Është e shkruar në yje. Ja shenjat që ...

Lexo më shumë

Janë të gjithë njëlloj:
mblidhen,
gjenden,
grumbullohen,
janë
të lumtur dhe të kënaqur,
ndërsa unë
po digjem në ferr.

Zemra ime është njëmijë vjeçare.
Nuk jam si të tjerët.
Të vdisja në fushat e tyre të piknikut
mbuluar nga flamujt e tyre,
i pafuqishëm nga këngët e tyre,
i dëshiruar nga ushtarët e tyre,
i shpuar nga humori i tyre,
i vrarë nga shqetësimet e tyre.

Nuk jam si të tjerët.
Unë po digjem në ferr.

Një ditë e brengosur për shkak të profesionit

Nga Diana Çuli* Disa ...

Lexo më shumë

Në ferrin e tmerrshëm të vetvetes.

Komento:

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Zgjedhja e Editorit

Ema Andrea merr një dhuratë elegante nga Edi Rama