Aktualitet

A do të rimbyllemi? Rakacolli: Gjithçka varet nga infektimet, fjalën e fundit e kanë ekspertët

A do të rimbyllemi? Rakacolli: Gjithçka varet nga infektimet,

Zv.Ministrja e Shëndetësisë Mira Rakacolli e pyetur në lidhje me skenarin e shtimit të masave anti-COVID ka thënë se kjo do të varet nga numri i infeksioneve javë pas jave dhe se fjalën e fundit në lidhje me politikën e duhur do e thonë eskpertët epidemiologë.

“Masat merren në bazë të numrave të rasteve dhe vdekjeve. Masat merren në përputhje me shkencën epideologjike. Shumë dalin në TV dhe shprehen sikur të jenë ekspertë të epidemiologjisë, janë ekspertë epidemiologë që e bëjnë. Numër tjetër është edhe mesatarja e rasteve javore, numri i të shtruarve, edhe hetimi epidemiologjik.”- ka thënë Rakacolli për gazetaren Marsela Karapanço në News24.

Tiranapost.al