Aktualitet

AMA dënon sulmin me armë ndaj Top Channel ku humbi jetën roja i sigurisë

AMA dënon sulmin me armë ndaj Top Channel ku humbi jetën roja i

Përmes një deklarate për shtyp, Autoriteti Mediave Audiovizive ka dënuar sulmi me armë në Top Channel dhe ju ka bërë thirrje organeve ligjzbatuese të vendosin autorët para drejtësisë.

Ngjarja e mesnatës së kaluar, kur godina e televizionit Top Channel ishte objekt një sulmi me armë zjarri, me pasojë humbjen e jetës së një punonjësi të sigurisë, po përcillet me shumë shqetësim nga Autoriteti i Mediave Audiovizive. Goditja e një mjedisi mediatik është një goditje ndaj demokracisë, ndaj lirisë së fjalës dhe mendimit.

AMA shpreh ngushëllimet për familjen e punonjësit që humbi jetën nga ky agresion i papranueshëm dhe qëndron në krah të të gjithë ekipit të televizionit në këto momente të vështira.

AMA kërkon nga institucionet ligjzbatuese që të përparojnë me shpejtësi për ndriçimin sa më pare të rreth anave dhe autorët të vihen para përgjegjësisë ligjore’, thuhet në njoftimin e AMA.