Aktualitet

Aulona Musta reagim të fortë për abuzimin seksual ndaj të miturës: Për çfarë dreqin i kemi ato gra në parlament?

Aulona Musta reagim të fortë për abuzimin seksual ndaj të

Aulona Musta e cila reagon sa herë ka ngjarje me ndjeshmëri të lartë në opinionin publik, është ndalur edhe tek ngjarja tronditëse me të miturën nga Kamza 15 vjeçe, e cila është abuzuar seksualisht nga një 65 vjeçar, roja i shkollës së saj dhe tre djem të rinj, të cilët e kanë shantazhuar me një video intime.  Në shënimin në Instagram Aulona kritikon dhe gratë në parlament dhe kërkon forcim të ligjit për këto raste. 

Postimi i plotë: 

Ju ka tronditur ky lajm besoj eee? Jeni te gjithe te shokuar! Si ka mundesi te kete qenie te tilla? E dini sa shume ka si keta vemjet, keta mostra, keta qe nuk ka emer e mbiemer qe mund t’i percaktoje? Oh sa shume qe ka! I keni ngado! Me siguri njerin e keni ne pallate! Nje tjeter duhet ta keni ne fis. Tjetrin ne lagje! Ne pune, ne grupin shoqeror, ne institucionet ku duhet te drejtohemi per ndihme, polici, e madje edhe ne parlament jam e bindur qe duhet te kete vemje te tilla, te quajtur bura! Prandaj mjaft u shokuat por filloni e reagoni! Te gjithe ju! Te gjjthe ne!
Raste te tilla jane perhapur shume! Po i lexojme shume shpesh neper media, imagjinoni sa te tjera ka qe nuk behen publike! Imagjinoni sa vajza e gra, minorene apo maxhorene qofshin ka qe vuajne cdo dite nga mostra si keta qe i perndjekin, kercenojne, shantazhojne, perdhunojne! Ka shume! Shume! Dhe askush nuk ben asgje per te parandaluar. Per fat te keq shpesh nuk behet asgje as per t’i denuar! Nderkohe qe per ta as burgu nuk mjafton! Do te doja t’i shikoja te varur prej **** ne mes te qytetit keta mostra, te behen shembull per cdo vemje tjeter qe i shkon ne mendje te perdhunoje apo shantazhoje nje 15 vjecare!

Per cfare dreqin i kemi ato gra qe supozohet duhet te na perfaqesojne ne parlament? E ka ndonjera prej tyre idene se cfare behet ne vendin tone me vajzat e grate e pambrojtura, te cilat te ndikuara nga mentaliteti ende shume maskilisit dhe paragjykues lene keta lloj meshkujsh t’i shkaterrojne jeten duke i kercenuar, shantazhuar, per t’i cuar me pas deri tek perdhunimi, vrasja apo vetvrasja? Do beni ndonje gje per t’i ardhur ne ndihme vajzave dhe grave ne kete vend? Apo do vazhdoni te ngrohni vendin ne parlament?

Forconi ato dreq ligjesh per keta buracake qe te vetmin superioritet qe kane ndaj femres eshte gjuha e dhunes, shantazhit, kercenimit, perdhunimit! Futini brenda e mos i nxirrni me! Mos neglizhoni me per keto raste, sepse po shtohen shume!!! Vajza ju lutem mos lejoni t’ju ndodhe dicka e tille! Mos kini frike te denonconi! Mos kini frike te flisni me dike te afert dhe t’i tregoni nese dikush po ju kercenon, shantazhon, apo keni pasur rast dhune, perdhunimi! Tregojuani vendin ketyre.

Çfarë ka ndodhur?

Abaz Doku është 65 vjeçari i cili ka përndjekur që prej një viti më parë 15 vjeçaren, kur ishte në klasë të tetë dhe ai ishte roje i shkollës. Pasi është hequr nga puna,  ai ka vijuar me përndjekjen e vajzës duke i thënë se ia dinte historinë intime që ka pasur në shkollë. Pas kërcënimeve e mitura është dorëzuar dhe ka kryer marëdhënie seksuale me të në një shtëpi që ai e kishte nën kujdestari. Akti është filmuar në telefon dhe 65 vjeçari ka dërguar përmes rrjeteve sociale një fqinjit të tij 20 vjeç.

65 vjeçari ka pranuar krimin e rëndë, ndërsa ndaj 20 vjeçarit dhe dy shokëve të tij po vlerësohet rasti. Të përfshirë janë edhe dy minorenë 16 dhe 15 vjeç të cilët kanë thënë se njohin vëllanë e vajzës dhe se nuk kanë shantazhuar 15 vjeçaren por vetëm i kanë thënë se janë në dijeni të videos intime. E mitura është në gjendje të rëndë psikologjike dhe nën asistencë të qendres ARSIS ka dhënë dëshminë e saj për gjithë ngjarjen.

 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ju ka tronditur ky lajm besoj eee? Jeni te gjithe te shokuar! Si ka mundesi te kete qenie te tilla? E dini sa shume ka si keta vemjet, keta mostra, keta qe nuk ka emer e mbiemer qe mund t’i percaktoje? Oh sa shume qe ka! I keni ngado! Me siguri njerin e keni ne pallate! Nje tjeter duhet ta keni ne fis. Tjetrin ne lagje! Ne pune, ne grupin shoqeror, ne institucionet ku duhet te drejtohemi per ndihme, polici, e madje edhe ne parlament jam e bindur qe duhet te kete vemje te tilla, te quajtur bura! Prandaj mjaft u shokuat por filloni e reagoni! Te gjithe ju! Te gjjthe ne! Raste te tilla jane perhapur shume! Po i lexojme shume shpesh neper media, imagjinoni sa te tjera ka qe nuk behen publike! Imagjinoni sa vajza e gra, minorene apo maxhorene qofshin ka qe vuajne cdo dite nga mostra si keta qe i perndjekin, kercenojne, shantazhojne, perdhunojne! Ka shume! Shume! Dhe askush nuk ben asgje per te parandaluar. Per fat te keq shpesh nuk behet asgje as per t’i denuar! Nderkohe qe per ta as burgu nuk mjafton! Do te doja t’i shikoja te varur prej **** ne mes te qytetit keta mostra, te behen shembull per cdo vemje tjeter qe i shkon ne mendje te perdhunoje apo shantazhoje nje 15 vjecare! Per cfare dreqin i kemi ato gra qe supozohet duhet te na perfaqesojne ne parlament? E ka ndonjera prej tyre idene se cfare behet ne vendin tone me vajzat e grate e pambrojtura, te cilat te ndikuara nga mentaliteti ende shume maskilisit dhe paragjykues lene keta lloj meshkujsh t’i shkaterrojne jeten duke i kercenuar, shantazhuar, per t’i cuar me pas deri tek perdhunimi, vrasja apo vetvrasja? Do beni ndonje gje per t’i ardhur ne ndihme vajzave dhe grave ne kete vend? Apo do vazhdoni te ngrohni vendin ne parlament? Forconi ato dreq ligjesh per keta buracake qe te vetmin superioritet qe kane ndaj femres eshte gjuha e dhunes, shantazhit, kercenimit, perdhunimit! Futini brenda e mos i nxirrni me! Mos neglizhoni me per keto raste, sepse po shtohen shume!!! Vajza ju lutem mos lejoni t’ju ndodhe dicka e tille! Mos kini frike te denonconi! Mos kini frike te flisni me dike te afert dhe t’i tregoni nese dikush po ju kercenon, shantazhon, apo keni pasur rast dhune, perdhunimi! Tregojuani vendin kety

A post shared by Ne forme me Aulonen (@aulonamusta) on