Aktualitet

Dalin pamjet (të rënda) për herë të parë nga brenda spitalit Covid2, Shefqet Ndroqi

Dalin pamjet (të rënda) për herë të parë nga

Pas Spitalit Infektiv, numri i lartë i të infektuarve bëri që edhe spitali Shefqet Ndroqi të kthehet në spital Covid2. Sot kanë dalë për herë të parë pamjet, ku shihen pacientët të shtruar.

Dalin pamjet (të rënda) për herë të parë nga

Ajo që dallohet nga pamjet e publikuara nga ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu janë pacientët edhe në moshë të re të cilët po marrin oksigjen, duke luftuar me koronavirusin.

Dalin pamjet (të rënda) për herë të parë nga

Dalin pamjet (të rënda) për herë të parë nga

Dalin pamjet (të rënda) për herë të parë nga

Videoja me pamje e postuar pak minuta më parë, tregon situatën aktuale brenda spitalit. 

Dalin pamjet (të rënda) për herë të parë nga

Dalin pamjet (të rënda) për herë të parë nga

Dalin pamjet (të rënda) për herë të parë nga

Dalin pamjet (të rënda) për herë të parë nga

Ministrja Manastirliu apelon për respektimin e rregullave të distancimit fizik, vendosjen e maskës dhe kudesit për higjienën, për të frenuar COVID19.

Ndërsa Shefja e Shërbimit të Pneumologjisë, Silvana Bala përcjell mesazhin: “Asnjëherë mos mendoni që kjo sëmundje është e lehtë. Është shumë e rëndë. Këta persona që shihni këtu, kanë qenë të shëndoshë, por në një moment, janë në vështirësi me jetën”. 

Dalin pamjet (të rënda) për herë të parë nga

Dalin pamjet (të rënda) për herë të parë nga

Aktualisht ne spitalin Infektiv dhe "Shefqet Ndroqi" po trajtohen 114 pacientë të konfirmuar pozitivë me Covid19, 19 pacientë janë në terapi intensive, 4 prej të cilëve të intubuar.

Ndërsa vazhdojnë të trajtohen sipas protokolleve përkatëse edhe pacientë të dyshuar të prekur nga virusi i rrezikshëm.

COVID-19 – Statistika (13 Gusht 2020)

Testime totale            48319

Raste pozitive              6971

Raste të shëruara         3616

Raste Aktive                3142

Humbje jete             213 (Qarku Tiranë 104, Shkodër 34, Durrës 30, Fier 10, Elbasan 8, Korçë 8, Lezhë 5, Kukës 5, Vlorë 5, Dibër 2, Berat 1, Gjirokastër 1)

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë                   1717

Durrës                  377

Shkodër               273

Fier                        134

Lezhë                    122

Vlorë                     115

Korçë                    111

Kukës                    92

Elbasan                 84

Berat                     48

Dibër                     38

Gjirokastër         31