Aktualitet

Fëmija 16-muajsh me Covid që ndërroi jetë, Ministria sqaron sëmundjen e rrallë prej të cilës vuante

Fëmija 16-muajsh me Covid që ndërroi jetë, Ministria sqaron

Një fëmijë 16-muajsh i prekur nga Covid, mësohet se humbi jetën nga sëmundja e rrallë, ndërsa gjendja e tij u agravua pasi u infektua nga Covid. Ministria e Shëndetësisë ka raportuar të tjera detaje mbi rastin, që u raportua fillimisht si viktima me moshën më të re në vend dhe e para në moshë pediatrike.

Ministria njofton se fëmija trajtohej në pediatrinë e Tiranës për gjendje dhe shenja klinike të Sindromës Kawasaki. 

“Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllimet e sinqerta familjes së fëmijës që humbi jetën sot në pediatrinë e Tiranës, megjithë përpjekjet e mëdha të stafit mjekësor për ta shpëtuar. Informojmë se, referuar QSUT, një fëmijë 16 muajsh ka ndërruar jetën si pasojë e COVID19. I ndjekur dhe trajtuar në pavionin COVID në Pediatrinë e Tiranës për gjendjen dhe shenjat klinike për S. Kawasaki, gjendja e tij u rëndua brenda 24 orëve dhe më pas është dërguar në terapinë intensive ku, megjithë mjekimin me terapinë e plotë të trajtimit dhe përpjekjet e mëdha të mjekëve të reanimacionit, nuk ka mundur të mbijetojë, si pasojë e një komplikacioni të rrallë (Sindroma Inflamatore  Multisistemike) ndër komplikacionet më të rralla që haset në moshën fëminore si pasojë e COVID19”, njofton ministria.

Çfarë është sëmundja Kawasaki?

Sëmundja Kawasaki, e njohur edhe si sindroma Kawasaki, është një sëmundje e rrallë në fëmijëri, e cila bën që muret e enëve të gjakut në trup të acarohen. Sipas Shërbimit Kombëtar të Shëndetit në Mbretërinë e Bashkuar (NHS), ajo prek kryesisht fëmijët nën moshën 5 vjeç, megjithëse mund të prekë fëmijët e çdo moshe. Simptomat përfshijnë një temperaturë të lartë që zgjat pesë ditë ose më gjatë, së bashku me një skuqje në qafë, buzë të thata e të plasaritura, gishtërinj dhe sy të kuq.

Ekspertët pranojnë se shkaqet e sëmundjes Kawasaki nuk janë kuptuar plotësisht, por mendojnë se fëmijët që e zhvillojnë mund të jenë të predispozuar gjenetikisht për të, pasi kanë trashëguar gjenet e caktuara nga prindërit. Sëmundja në vetvete nuk është ngjitëse dhe sipas NHS do të thotë se nuk ka gjasa të shkaktohet vetëm nga një virus.