Aktualitet

Humbin jetën 6 pacientë me Covid! Ku u zbuluan rastet e reja të të infektuarve

Humbin jetën 6 pacientë me Covid! Ku u zbuluan rastet e reja të

Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit janë kryer 2510 testime nga të cilat kanë rezultuar 586 raste të reja dhe 6 humbje.

Ndërkohë janë shëruar 594 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 41,464 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 277 pacientë, 21 në terapi intensive nga të cilët 4 pacientë janë të intubuar.

6 qytetarë nuk e kanë fituar betejën me COVID19: 3 qytetarë nga Tirana, 1 qytetare nga Durrësi, 1 qytetar nga Fieri, 1 qytetar nga Peqini, të moshave 54-88 vjeç.

Janë kryer 2510 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 586 qytetarë.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:

188 raste në Tiranë, 47 në Durrës, 30 në Kavajë, 27 në Krujë, 22 në Vlorë, 21 në Elbasan, 18 në Shkodër, nga 16 raste në Sarandë, Ura Vajgurore, 15 në Berat, nga 12 raste në Dibër, Lushnje, 11 Mat, nga 10 raste në Kurbin, Lezhë, nga 9 raste në Korçë, Kukës, Gramsh, 8 në Librazhd, nga 7 raste në Fier, Pogradec, Delvinë, Belsh, nga 6 raste në Mirditë, Tepelenë, Bulqizë, nga 5 raste në Mallakastër, Patos, nga 4 raste në Divjakë, Shijak, Skrapar, Cerrik, nga 3 raste në Malësi e Madhe, Kuçovë, nga 2 raste në Devoll, Has, Pukë, Tropojë, Gjirokastër, Vau i Dejës, Poliçan, nga 1 rast në Rrogozhinë, Peqin, Memaliaj, Vorë.

COVID-19 – Statistika (19 Janar 2021)

Raste të reja ditore        586

Të shëruar në 24 orë     594

Të shtruar në spitale     277

Humbje jete në 24 orë   6

Testime ditore              2510

Testime totale            318,041

Raste pozitive             68,568

Raste të shëruara         41,464

Raste Aktive                25,817

Humbje jete                 1287

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë     15014

Fier         1943

Durrës    1428

Shkodër    1343

Elbasan    1044

Vlorë     1036

Lezhë    965

Korçë    866

Berat     804

Dibër     495

Gjirokastër 495

Kukës    384