Aktualitet

Qëllohet Salman Rushdie në New York! Shkrimtari prej vitesh i kërcënuar me vdekje

Qëllohet Salman Rushdie në New York! Shkrimtari prej vitesh i

Autori Salman Rushdie është sulmuar me thikë në Nju Jork ditën e sotme teksa po mbante një fjalim në një event letrar.

Ai ishte duke folur në një event në Institucionin Chautaqua kur një person i paidentifikuar u ngjit në skenë dhe e qëlloi me thikë.

Mediat raportojnë se sulmuesi është arrestuar menjëherë pas sulmit.

Rushdie ka vite që kërcënohet me vdekje nga Irani për romanin e tij Vargjet Satanike.

Një shpërblim prej më shumë se 3 milionë dollarë (2.9 milionë euro) është ofruar për këdo që vret novelistin mbi akuzat për blasfemi.

Pse kërcënohet Rushdie?

Prej vitesh novelisti, Salman Rushdie është kërcënuar me vdekje nga fanatikët e Islamit, pas publikimit të librit të tij “Vargjet sataniste”. Vargjet Satanike është romani i katërt itij. Botuar për herë të parë në shtator 1988, libri u frymëzua nga jeta e profetit islam Muhamed. Në Mbretërinë e Bashkuar, libri mori vlerësime pozitive, ishte një finalist i çmimit Booker 1988 (duke humbur ndaj Oscar dhe Lucinda të Peter Carey ) dhe fitoi çmimin Ëhitbread 1988 për romanin e vitit. Megjithatë, polemika të mëdha pasuan pasi muslimanët e akuzuan atë për blasfemi dhe tallje me besimin e tyre. Ajatollah Ruhollah Khomeini , atëherë Lideri Suprem i Iranit , bëri thirrje për vrasjen e Rushdie më 14 shkurt 1989. Rezultati ishin disa atentate të dështuara. Më pas shkrimtar u vendos nën mbrojtjen e policisë nga qeveria e MB .

Libri është përkthyer edhe në Shqip nga shtëpia botuese Dudaj.