Aktualitet

Mbi 780 raste te reja me Covid, shqetësues numri i viktimave

Mbi 780 raste te reja me Covid, shqetësues numri i viktimave

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale bën me dije se në 24 orët e fundit, në vendin tonë janë kryer 2592 testime dhe kanë rezultuar pozitivë me virusin SARS COV2, 786 qytetarë.

Po ashtu sipas njoftimit zë MSH, kanë humbur jetën 11 qytetarë me Sars-Cov2 pozitiv në spitalet COVID: një 51 vjeçar dhe 64 vjeçare nga Shkodra, dy 62 vjeçar një nga Kavaja dhe një nga Vlora, një 65 vjeçar nga Kruja, një 69 vjeçar nga Berati, një 71 vjeçare nga Lushnja, një 74 vjeçar dhe një 75 vjeçar nga Fieri, një 81 vjeçare nga Gramshi, një 81 vjeçar nga Tirana.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 349 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 14,565 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në 3 spitalet COVID, po trajtohen 424 pacientë, 11 në terapi intensive, nga të cilët 4 të intubuar.

Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki: 

379 raste në Tiranë, 71 raste në Gjirokastër, 35 raste në Shkodër,  31 raste në Fier,

28 raste në Krujë, 25 raste në Kavajë, 24 raste në Elbasan, 23 raste në Vlorë, Berat, Sarandë,

20 raste në Tepelenë, 18 raste në Lushnje, 14 raste në Durrës, 10 raste në Bulqizë,

8 raste në Pukë, 7 raste në Kurbin, Lezhë, Mat, Pogradec, 6 raste në Përmet,

4 raste në Delvinë, 3 raste në Korçë, Devoll, Kukës, Mirditë,

2 raste në Malësi e Madhe, Gramsh.

COVID-19 – Statistika (19 Nëntor 2020)

Raste të reja ditore                                     786

Të shëruar ne 24 orë                                   349

Të shtruar në spitale                                   424

Humbje jete në 24 orë                                11

Testime ditore                                             2,592

Testime totale                                             165,617

Raste pozitive                                              30,623

Raste të shëruara                                        14,565

Raste Aktive                                                 15,401

Humbje jete                                                 657

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë                7671

Fier                       1178

Durrës                 1176

Korçë                   903

Shkodër                841

Elbasan                 761

Vlorë                      717

Lezhë                     671

Berat                      519

Gjirokastër            463

Kukës                    353

Dibër                     148