Aktualitet

Mjeku Tritan Kalo citon tre këshillat nga kreu i OBSH-së dje: S’po bëjmë asgjë më shumë e as më pak se kaq

Mjeku Tritan Kalo citon tre këshillat nga kreu i OBSH-së dje:

Janë bërë të përditshme postimet e mjekut Tritan Kalo i cili është në vijën e parë të frontit në luftën ndaj koronavirusit. Në postimin e fundit, ai citon këshillat e shefit të OBSH-së ditën e djeshme i cili tha se duhet testuar çdo rasti i dyshimtë, po izolohet dhe me përkujdesje çdo rast pozitiv, si dhe gjurmimin e karantinimin e çdo personi të kontaktit të ngushtë. Mjeku Kalo thotë se edhe në Shqipëri nuk po bëhet asgjë më shumë dhe as më pak. 

Jo shumë optimist për ditët që vijnë ku pritet edhe pikur me rastet e të prekurve me virus, por shton se mund t’ja dalim. Kërkon mbështetje për mjekët dhe i referohet profesor Kabo-s: Përparim Kabo thelbësisht qartazi shprehet se: “Kur vdes një njeri vdes një jetë, kur vdes një mjek vdesin qindra jetë”….

Postimi i plotë:

KEMI ende ditë të vështira para nesh….“Pandemija po përshpejtohet”, ndaj duhet vijuar me “1- testimin e çdo rasti të dyshimtë, 2- izolimin dhë përkujdesjen për çdo rast të konfirmuar dhe, 3- gjurmimin e karantinimin e çdo personi të kontaktit të ngushtë.” – rikëshilloj dje më 23 Mars 2020 Tedros Adhanom Ghebreyesus, Shefi i OBSH/WHO, si tre nga masat më efikase të kontrollimit të Pandemisë Covid-19, krahas distancimit social, higjenës, ushqyerjes, etj….NE në Shqipëri NUKU po bëjmë asgjë më pak dhe asgjë më shumë se kaq….SË BASHKU dhe në MIRËKUPTIM maksimal do të MUNDEMI tia dalim përballjes me vrastarin e tinzarin Covid-19…. POLITIKAT e mëdha, MILITANTIZMIN e verbër, GJITHDIJESINË, PROTAGONIZMIN e VANITETIN delirant, GOJËHIDHËSINË dhe GJYSËMDIJENITË analfabetiko-funksionle, le t’i lëmë për t’i shpalosur pasi t’a kemi fituar këtë betejë….T’U BËHEMI KRAH me qëndrimet e veprimet tona racionale të gjithë personelit mjeksor, që në vijën e parë të frontit përballet me këtë “armik të padukshëm jetëmarrës”….Të qëndrojmë në mjediste tona, KUR nuk kemi asnjë arësye ekzistancialiste për tju ekspozuar Sars-Cov-2……MBROJMË VETEN dhe NJËKOHËSISHT vemë edhe më pak NË RREZIK jetët e mjekëve, infermjerëve, imazheristëve, farmacistëve, laborantëve, administratorëve, sanitareve, shoferëve, teknikëve të mirmbajtjes, barrelistëve, koordinatoreve, policëve e ushtarakëve, etj. të cilët përkujdesen për të sëmurët me Covid-19 në spitale dhe ambulatorisht… Prof. Përparim Kabo thelbësisht qartazi shprehet se: “Kur vdes një njeri vdes një jetë, kur vdes një mjek vdesin qindra jetë”….JU DUAM dhe JU RESPEKTOJMË….PËKUJDESEMI dhe do të përkujdesemi për JU në çdo minutë, me VETMOHIM e PROFESIONALIZËM shëmbullor….KURRË mos haroni se NE JEMI motrat, vëllezërit, bijat e bijtë tuaj, ndaj edhe JU duhet të na DËGJONI dhe të na RESPEKTONI….BASHKË me MËNDJEKTHJELLTËSI e ZEMËRBARDHËSI ne do tia DALIM MBANË!!!!

-Kujtojmë se dje Kreu i OBSH bëri thirrje që mjekët të pajisjen me masa mbrotjëse. Iu referua shifrave alarmante të mjekëve të infektuar nga virusi Covid-19.