Aktualitet

Moti i keq/ Kush janë tre qarqet më problematike dhe një numër kontakti në rast nevoje

Moti i keq/ Kush janë tre qarqet më problematike dhe një

Prej mesnatës moti i keq ka mbërthyer Shqipërinë.

Nga Ministria e Brendshme, ministri Taulant Balla përditëson situatën dhe përmend tre qarqet ku situata është më problematike.

“Aktualisht, qarqet më problematike për shkak të reshjeve të borës në zonat malore janë Shkodra, Kukësi dhe Dibra. Ndërkohë që shërbimet e Policisë Rrugore janë në terren, për të kontrolluar rrugët dhe përdorimin e gomave dimërore dhe zinxhirëve të gomave, nga drejtuesit e mjeteve.

Policia Rrugore gjendet në të gjitha rrugët e vendit, për të ndërhyrë në çdo rast nevoje, si dhe apelon për kujdes të shtuar në rrugë, për përdorimin e gomave dimërore dhe të zinxhirëve në zonat ku trashësia e borës është e madhe.

Për çdo problem që lidhet me lëvizshmërinë në rrugë, nevojën për ndihmë në rast avarish apo ngjarjesh rrugore, telefononi menjëherë në numrin e emergjencave 112”, shkruan Balla.