Aktualitet

Ndërron jetë një 60 vjeçar tek Infektivi, ishte i shtruar prej 5 ditësh

Ndërron jetë një 60 vjeçar tek Infektivi, ishte i shtruar

Një 60 vjeçar nga Tepelena ka ndërruar jetë mbrëmë për shkak të koronavirusit. Sipas mediave televizive, taksisti kishte shfaqur shenja të koronavirusit 10 ditë më parë dhe para 5 ditësh ishte dërguar me urgjencë drejt spitalit Infektiv në Tiranë.

Nuk bëhet me dije nëse 60 vjeçari vuante nga probleme të tjera shëndetësore. Pritet që detajet të jepen në përditësimin e situatës me koronavirusin në vend nga Ministria e Shëndetësisë në orën 16:00. 

Ndërkaq, dje u konfirmuan me koronavirus 154 persona.

Situata është kjo: 

COVID-19 – Statistika (13 Gusht 2020)

Testime totale            48319

Raste pozitive              6971

Raste të shëruara         3616

Raste Aktive                3142

Humbje jete             213 (Qarku Tiranë 104, Shkodër 34, Durrës 30, Fier 10, Elbasan 8, Korçë 8, Lezhë 5, Kukës 5, Vlorë 5, Dibër 2, Berat 1, Gjirokastër 1)

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë             1717

Durrës            377

Shkodër         273

Fier                 134

Lezhë              122

Vlorë              115

Korçë              111

Kukës             92

Elbasan          84

Berat              48

Dibër              38

Gjirokastër    31