Aktualitet

Në shtet do të nisë testimi i shpejtë për Covid brenda dhjetorit

Në shtet do të nisë testimi i shpejtë për Covid brenda

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, në një komunikim me median deklaroi se në muajin dhjetor në vendin tonë do të fillojë aplikimi i testimit të shpejtë. Kreu i OBSH për Europën, Dr. Hans Klug, tha pak javë më parë se do të mundësonte këto teste për vendin tonë brenda janarit të 2021-shit, por duke se afati është afruar

“Ne po vazhdojmë të fuqizojmë kapacitetet tona në gjithë sistemin shëndetësor duke filluar nga përmirësimi i testimit dhe gjurmimit, dhe përfshirja e testeve të shpejta brenda dhjetorit do të bëjë të mundur kufizimin e mëtejshëm të përhapjes së virusit”, tha Manastirliu.