Aktualitet

Një poezi nga Ridvan Bode për shokun që s`jeton më, Sokol Olldashi

Një poezi nga Ridvan Bode për shokun që s`jeton më, Sokol

Në përvjetorin e ndarjes nga jeta të Sokol Olldashit, Ridvan Bode ish-ministri i Finanacave, mik e shok me Sokol Olldashin ka shkruar poezi.

Një dedikim prekës

Sokol!

Te te shikoja, desha sot,
Ne diten kur ti u nise,
Kur tines ike nga kjo bote,
Dhe boten qesendise.
Te te llafosja doja shume,
Por heshtja jote step
Kjo bote vec gryen si nje lume,
Ti bardhesisht je mbret.
Ndaj doren zgjata si gjithnji
Nen plisin qe di vec une,
Mora cigaren qe drodhe ti,
...dhe lotet rrodhen lume.
Mos qesh, mos shih me qesendi,
Nga dhimbja qe ndjej une,
Eshte mall, sa mall, o Perendi,
Qe plas, qe can dhe gure.