Aktualitet

Nuk miratohet rezoluta për njohjen e gjenocidit në Srebrenicë

Nuk miratohet rezoluta për njohjen e gjenocidit në Srebrenicë

Nuk është votuar në Kuvend rezoluta për dënimin e genocidit të Srebrenicës. 51 deputetë votuan kundër kësaj rezolute. Gjatë seancës ka patur përplasje mes Taulant Ballës dhe Sali Berishës. Balla e akuzoi se ka furnizuar ushtrinë serbe me naftë në Masakrën e Sebrenicës.

“Gjenocidi serb, nga ushtria jugosllave është ushqyer me naftën prej teje. Kjo çështje nuk mbyllet sot. Në 25 prill të 1995, pra rreth 3 muaj nga dita e ndodhjes së kësaj tragjedie, gazeta Neë York Times publikon një raport, ku thuhet; Shqipëria po furnizon me naftë kontrabandë ushtrinë serbe në Bosnjë.”, tha Balla.

Tiranapost.al