Aktualitet

Pamje nga depoja ku ruhen vaksinat që kërkojnë temperatura minus, Manastirliu: Presim të mbërrijnë ato të Moderna-s

Pamje nga depoja ku ruhen vaksinat që kërkojnë temperatura minus,

Është depoja farmaceutike e ndërtuar për spitalin në QSUT ku është ngritur dhe zinxhiri ftohtës i vaksinave.  Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu dhe kryemnistri Edi Rama panë nga afër frigoriferët dhe pajisjet e tjera ku do të ruhen vaksinat të cilat do të mbërrijnë në javët në vazhdim.

Pamje nga depoja ku ruhen vaksinat që kërkojnë temperatura minus,

Ministrja Manastirliu tha se aktualisht kapacitetet mund të lejojnë 250 mijë doza vaksinash nga Pfizer.

 Pamje nga depoja ku ruhen vaksinat që kërkojnë temperatura minus,

Pamje nga depoja ku ruhen vaksinat që kërkojnë temperatura minus,

Pamje nga depoja ku ruhen vaksinat që kërkojnë temperatura minus,

Ajo bëri me dije se do jetë vaksina e kompanisë amerikane Moderna që do mbërrijë në Shqipëri, e cila do të ruhet në temperaturat minus 20- gradë, ndërsa për vaksina të kompanive të tjera kapaciteti është për 7 milonë doza, pasi nuk kërkohen temperatura me minus. 

Pamje nga depoja ku ruhen vaksinat që kërkojnë temperatura minus,

Pamje nga depoja ku ruhen vaksinat që kërkojnë temperatura minus,

Aktualisht dozat e para të mbërritura në Shqipëri  të vaksinës Pfizer, rreth 100 prej tyre po mbahen në dhomat frigoriferike të ISHP.

Pamje nga depoja ku ruhen vaksinat që kërkojnë temperatura minus,

Pamje nga depoja ku ruhen vaksinat që kërkojnë temperatura minus,

Pamje nga depoja ku ruhen vaksinat që kërkojnë temperatura minus,

Është dita e tretë e vaksinimit në vend, ku pas mjekëve janë epidemiologët e terrenit ata që po e bëjnë.  Pas tyre do të jenë mjekët e rretheve të tjera në vend, duke u pasuar nga të moshuarit dhe ata me probleme shëndetësore, si kategoritë më të riskuara.

*Tiranapost.al.