Aktualitet

Pamje nga qendra e vaksinimit sot: 42 mjekë dhe infermierë nga Pediatria marrin dozën e parë

Pamje nga qendra e vaksinimit sot: 42 mjekë dhe infermierë nga

Në qendrën e ngritur në Air Albania Stadium, sot do të vaksinohen 42 mjekë dhe infermierë të spitalit Covid të Pediatrisë.

Pamje nga qendra e vaksinimit sot: 42 mjekë dhe infermierë nga

Ministrja Ogerta Manastirliu tha se në total nga nisja e procesit, janë vaksinuar 447 mjekë, infermierë dhe epidemiologë. Ajo tha se për 4 spitalet e Covid vaksininimi do të vijojë sipas planit dhe më pas me shërbimin e emergjencave, epidemiologë të tjerë, dhe mjekë nga qendrat e shëndetit. Ndërsa pas mjekëve dhe stafeve spitalore edhe nga spitalet rajonale si Durrësi, do të vaksinohen të moshuarit, së pari ata në shtëpitë e kujdesit.

Pamje nga qendra e vaksinimit sot: 42 mjekë dhe infermierë nga

Pamje nga qendra e vaksinimit sot: 42 mjekë dhe infermierë nga

Pamje nga qendra e vaksinimit sot: 42 mjekë dhe infermierë nga

Ministrja foli dhe për doza të tjera që pritet të mbërrijnë:

Me vijimin e administrimit të vaksinës sipas planeve tona qoftë pas marrëveshjes me Pfizer dhe Covax, do kemi informacion të detajuar për lëvrimin e dozave për të vazhduar me kategoritë e riskuara!

*Tiranapost.al.