Aktualitet

Përfundimisht dy rregullat e maskës janë këto

Përfundimisht dy rregullat e maskës janë këto

Mbajtja e maskës është një nga veprimet për të cilën po sensibilizohet më shumë nga ekspertët, personazhet publikë dhe institucionet.

Por ndërsa shumë njerëz kanë një maskë me gjasë në çantë apo në xhep, vendosja e saj nuk bëhet në mënyrën e duhur.

Përfundimisht dy rregullat e maskës janë këto

Siç tha dhe pak kohë më parë mjeku Infeksionist, Pëllumb Pipero, qytetarët e mbajnë më shumë si gjerdan në qafë.

Por dy rregullat e maskës janë: që të mbulojë hundën edhe gojën, në të kundër nuk e kryen funksionin e saj, mbrojtjen nga kontakti me virusin.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 

#COVID19 Vendose maskën?? Parandalon përhapjen e virusit të rrezikshëm. #MbroVeten #MbroTëTjerët ?#COVID19?

A post shared by Ogerta Manastirliu (@manastirliu.ogerta) on

Dhe veç faktit që duhet që maskën mos ta hiqni edhe kur jeni me familjarët tuaj, që mund të jenë të infektuar por ende nuk e dinë. Dhe nëse nuk ndodheni me familjarët tuaj, atëherë ruani distancën fizike.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 

↔️Ruaj distancën! #Parandalo përhapjen e #COVID19

A post shared by Ogerta Manastirliu (@manastirliu.ogerta) on