Aktualitet

Protesta masive në Rusi, arrestohen dhjetëra mbështetës të Alexei Navalny

Protesta masive në Rusi, arrestohen dhjetëra mbështetës

Pas thirrjeve të politikanit të burgosur të opozitës, Alexei Navalny kanë nisur protestat në Rusi.

Dhjetëra persona janë arrestuar, ndërkohë që policia ka ndërhyre me forcë për të shpërndarë turmat në rajonin lindor Khabarovsk.

Protesta masive në Rusi, arrestohen dhjetëra mbështetës

Disa nga bashkëpunëtorët e ngushtë të Navalny, duke përfshirë një zëdhënëse dhe një nga avokatët e tij, u arrestuan gjatë protestave të së shtunës. 

Navalny është kritiku më i madh i udhëheqësit rus Vladimir Putin.

Mbështetësit e tij bënë thirrje mediat sociale me thirrje për të tubuar në protestat që priten më vonë në deri në 60 qytete ruse.

Protesta masive në Rusi, arrestohen dhjetëra mbështetës

Ai u arrestua të dielën e kaluar pasi ai fluturoi përsëri në Moskë nga Berlini, ku ishte duke u rikuperuar nga një helmin i shkaktuar nga një agjent nervor në gusht.

Artikulli i marrë nga BBC, përkthyer dhe përshtatur në shqip nga Tiranapost.al.