Aktualitet

Rama: Jemi në anën e Izraelit, por shumë të shqetësuar edhe për civilët në Gaza

Rama: Jemi në anën e Izraelit, por shumë të shqetësuar

Kryeministri Rama ka përforcuar edhe njëherë qëndrimin e Shqipërisë ndaj konfliktit Izrael-Hamas.

Rama shkruan në X se qëndron krah Izraelit, por gjithsesi i shqetësuar për vuajtjet e civilëve në Gaza.

Kryeministri shqiptar njofton njëherësh se do të jetë pjesë e Konferencës së Paqes në Paris ku do të flitet për gjetjen e mënyrave për t`i dhënë fund këtij konflikti.

Rama: Jemi në anën e Izraelit, por shumë të shqetësuar

“Ndërsa qëndrojmë me vendosmëri në anën e Izraelit kundër Hamasit, ne jemi gjithashtu shumë të shqetësuar për vuajtjet e civilëve dhe shkatërrimin në Gaza. Është thelbësore t’i jepet fund këtij konflikti përpara se ai të përshkallëzohet më tej dhe të dalë jashtë kontrollit. Shqipëria mbështet thirrjen e Presidentit Biden për një armëpushim humanitar mes armiqësisë. Në këmbim të një armëpushimi të menjëhershëm, Liga Arabe dhe Turqia duhet të sigurojnë lirimin e pakushtëzuar dhe të sigurt të të gjithë pengjeve të mbajtura nga Hamasi. Pas krimeve të tmerrshme të kryera më 7 tetor, nuk mund të ketë të ardhme politike për Hamasin. Sipas një mandati të OKB-së, një forcë ndërkombëtare e udhëhequr nga Liga Arabe mund të marrë përkohësisht kontrollin e Gazës, duke lehtësuar një kalim të përgjegjësive qeverisëse nga Hamasi te Autoriteti Palestinez. Së shpejti do të bashkohem me liderët e tjerë botërorë në Forumin e Paqes në Paris, ku do të diskutojmë mënyrat për rivendosjen e paqes në Lindjen e Mesme”, shkruan Rama.