Aktualitet

Rekord i trishtë: Shënohet numri më i lartë i viktimave me Covid në një ditë

Rekord i trishtë: Shënohet numri më i lartë i viktimave me

Ditën e sotme është shënuar një rekord i trishtë për shkak se 7 qytetarë me Covid kanë humbur jetën në 24 orët e fundit, numri më i lartë i raportuar që nga shpërthimi i pandemisë në Shqipëri.

Fatkeqësisht e kanë humbur betejën me COVID19, një infermiere 50 vjeçare nga Elbasani një mjek 64 vjeçar nga Lushnja, një 61 vjeçare, një 62 vjeçar dhe një 76 vjeçar nga Tirana, një 78 vjeçar nga Fieri, një 81 vjeçar nga Mirdita me sëmundje bashkëshoqëruese. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

Ndërsa raste të reja janë konfirmuar 284.

Më poshtë keni tabelën nga ministria e Shëndetësisë me rastet e reja ditore dhe përmbledhjen:

Të dhënat e MSH:

Raste të reja ditore – 284
Të shëruar ne 24 orë – 103

Të shtruar në spitale – 285
Humbje jete në 24 orë – 7
Testime ditore – 1278

Testime totale – 119,607
Raste pozitive – 19,729
Raste të shëruara – 10,808
Raste Aktive – 8,434
Humbje jete – 487

Janë kryer 1278 testime në 24 orët e fundit, nga të cilët kanë rezultuar pozitivë 284 qytetarë të prekur nga virusi SARS-COV2.

Janë shëruar 103 qytetarë, duke e çuar në 10808 numrin e të shëruarve në vend që prej fillimit të epidemisë.

Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki:

119 raste në Tiranë, 29 në Shkodër, 26 në Durrës, 13 në Vlorë, 12 në Pogradec, 11 në Korçë, nga 10 raste në Fier, Elbasan, 9 në Lushnje, 8 në Berat, nga 6 raste në Kavajë, Gjirokastër, Përmet, nga 5 raste në Krujë, Devoll, Sarandë, 4 në Librazhd,

Aktualisht në spitalin Infektiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 285 pacientë, 15 në terapi intensive nga të cilët 9 pacientë janë të intubuar.

COVID-19 – Statistika (27 Tetor 2020)
Raste të reja ditore 284
Të shëruar ne 24 orë 103
Të shtruar në spitale 285
Humbje jete në 24 orë 7
Testime ditore 1278
Testime totale 119,607
Raste pozitive 19,729
Raste të shëruara 10,808
Raste Aktive 8,434
Humbje jete 487

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 4302
Durrës 809
Fier 551
Shkodër 521
Korçë 506
Lezhë 387
Elbasan 380
Vlorë 338
Berat 238
Kukës 182
Gjirokastër 128
Dibër 92