Aktualitet

Covid-19/ Rekord të infektuarish dhe 15 humbje jete në 24 orët e fundit

Covid-19/ Rekord të infektuarish dhe 15 humbje jete në 24 orët e

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale informon se janë kryer 2.677 testime dhe se kanë rezultuar pozitivë me virusin SARS COV2, 836 qytetarë në 24 orët e fundit.

Po ashtu bëhet me dije se në 24 orët e fundit, kanë humbur jetën edhe 14 qytetarë me Sars-Cov2 pozitiv në spitalet COVID: një 45 vjeçar, një 80 vjeçar, një 82 vjeçar nga Tirana, një 49 vjeçar nga Lezha, një 58 vjeçare nga Saranda, një 61 vjeçare dhe një 70 vjeçar nga Shkodra, një 61 vjeçar nga Kukësi, një 65 vjeçar nga Mati, një 65 vjeçar nga Dibra, një 66 vjeçar dhe një 72 vjeçare nga Pogradeci, 71 vjeçar nga Fieri, 86 vjeçar nga Lushnja.

Janë shëruar 490 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 15,055 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në 3 spitalet COVID, po trajtohen 436 pacientë, 10 në terapi intensive, 5 pacientë janë të intubuar.

Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki:

560 raste në Tiranë, 31 raste në Fier dhe Elbasan, 30 raste në Vlorë,

28 raste në Durrës, 24 raste në Kurbin, 21 raste në Shkodër, 16 raste në Kurjë,

15 raste në Pogradec, 14 raste në Mirditë, 10 raste në Kuçovë,

9 raste në Gramsh, 8 raste në Malsi e Madhe, 7 raste në Pukë,

5 raste në Lushnje dhe Kolonjën, 4 raste në Korçë, Sarandë,

3 Devoll dhe Gjirkastër, 2 raste në Mallakastër, Mat dhe Dibër,

1 rast në Tepelenë, 1 rast në Peqin.

COVID-19 – Statistika (20 Nëntor 2020)

Raste të reja ditore                        836

Të shëruar ne 24 orë                    490

Të shtruar në spitale                    436

Humbje jete në 24 orë                 15

Testime ditore                                  2,677

 

Testime totale              168,294

Raste pozitive                     31,459

Raste të shëruara                15,055

Raste Aktive                         15,732

Humbje jete                           672

 

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

 

Tiranë   8082

Durrës  1180

Elbasan   742

Fier        1151

Korçë    905

Vlorë     745

Shkodër  866

Lezhë    667

Berat     507

Kukës    317

Dibër    142

Gjirokaster  428