Aktualitet

Rënie e lehtë e infektimeve me Covid-19, shënohen 13 humbje jete në 24 orë

Rënie e lehtë e infektimeve me Covid-19, shënohen 13 humbje jete

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale njofton se në 24 orët e fundit në vend janë kryer 2.470 testime nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me virusin SARS COV2, 737 qytetarë.

Në 24 orët e fundit kanë humbur jetën 13 qytetarë me Sars-Cov2 pozitiv në spitalet COVID: Pesë qytetarë nga Tirana, 2 qytetarë nga Gjirokastra, 2 nga Fieri, 2 nga Lezha dhe 2 qytetarë nga Shkodra, të moshave 54-82 vjeç.

Po ashtu bëhet me dije se janë shëruar 414 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 15.469 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në 3 spitalet COVID, po trajtohen 443 pacientë, 10 në terapi intensive, 5 pacientë janë të intubuar.

Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki:
396 raste në Tiranë, 54 raste në Fier, 45 raste në Kavajë, 34 raste në Elbasan, 32 raste në Durrës,

31 raste në Korçë, 25 raste në Lushnje, 23 raste në Vlorë, 17 raste në Pogradec, 16 raste në Librazhd, 10 raste në Kukës, 9 raste në Kuçovë, 6 raste në Tepelenë, Malësi e Madhe, 4 raste në Berat, Mallakastër, Gjirokastër, Përmet, Sarandë, 3 raste në Kurbin, Delvinë, Peqin, 2 raste në Pukë, 1 rast në Shkodër dhe Skrapar.

COVID-19 – Statistika (21 Nëntor 2020)
Raste të reja ditore     737
Të shëruar ne 24 orë   414
Të shtruar në spitale   443
Humbje jete në 24 orë  13
Testime ditore            2.470

Testime totale        170.764
Raste pozitive        32.196
Raste të shëruara    15.469
Raste Aktive          16.042
Humbje jete            685

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë                   8386
Durrës                  1184
Elbasan                744
Fier                     1204
Korçë                 888
Vlorë                  769
Shkodër             856
Lezhë               660
Berat               487
Kukës              325
Dibër               133
Gjirokaster        406