Aktualitet

Rritet sërish numri i të prekurve me Covid, 5 të infektuar humbin jetën

Rritet sërish numri i të prekurve me Covid, 5 të infektuar humbin

Vazhdon të jetë i lartë numri i të infektuarve të rinj, pasi u regjistruan 140 raste të reja me Covid, ndërsa 5 persona humbën jetën.

Sipas njoftimit të Ministrisë së Shëndetësisë, pacientët me Covid që humbën jetë janë një 46 vjeçar nga Gjirokastra pa sëmundje të tjera, një 48 vjeçar nga Tirana pa sëmundje të tjera, një 70 vjeçar nga Durrësi me sëmundje bashkëshoqëruese, një 81 vjeçar dhe një 84 vjeçar, të dy nga Tirana me sëmundje bashkëshoqëruese.

“Shpërndarja gjeografike e rasteve pozitive ditore është si vijon: 72 raste në Tiranë, 14 në Kavajë, 12 në Fier, 10 në Kamëz, 6 në Kukës, nga 4 raste në Krujë, Kurbin, Mirditë, nga 2 raste në Shkodër, Korçë, Elbasan, Tepelenë, Bulqizë, nga 1 rast në Durrës, Lezhë, Lushnje, Vlorë.

 Gjatë 24 orëve të fundit janë shëruar 101 qytetarë. Aktualisht ne spitalin Infektiv dhe "Shefqet Ndroqi" po trajtohen 124 pacientë të konfirmuar pozitivë me Covid19, 18 pacientë janë në terapi intensive, 4 prej të cilëve të intubuar”, tha Rovena Daja, nga Instituti i Shëndetit Publik.

COVID-19 – Statistika (11 Gusht 2020)

Testime totale            47051

Raste pozitive              6676

Raste të shëruara         3480

Raste Aktive                2991

Humbje jete             205 (Qarku Tiranë 100, Shkodër 33, Durrës 30, Fier 10, Elbasan 7, Korçë 6, Lezhë 5, Kukës 5, Vlorë 5, Dibër 2, Berat 1, Gjirokastër 1)

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë                   1657

Durrës                  360

Shkodër                               253

Fier                                        129

Vlorë                     107

Lezhë                    104

Korçë                    99

Kukës                    96

Elbasan                                 69

Berat                     49

Dibër                     35

Gjirokastër         33