Aktualitet

Shqipëria në 7 sugjerimet e CNN për turistët amerikanë që zgjedhin Europën: Pak e njohin por shkoni në Ksamil!

Shqipëria në 7 sugjerimet e CNN për turistët amerikanë

Shqipëria është në 7 top destinacionet e amerikanëve për këtë sezon veror. Gjigandi mediatik CNN e ka listuar bregdetin e Jonit, plazhin e Ksamilit, Himarën dhe Dhërmiun në sugjerimet e agjencive më të njohura turistike amerikane për qytetarët e saj.

Sipas CNN, Shqipëria, ende jo shumë e njohur, por jo për shumë gjatë një sekret për turistët, është një përrallë, e cila jo më kot krahasohet me ishujt grekë, plazhet e njohura të Francës e të Spanjës, apo Portugalisë dhe Italinë fqinje.

Ja si e përshkruan CNN Shqipërinë në artikullin e saj:

Shumë më pak i njohur nga turistët sesa Greqia fqinje në jug, ose Italia përtej Adriatikut, vendi i Gadishullit Ballkanik të Shqipërisë është ende disi një sekret që ruhet nga afër mes udhëtarëve të zgjuar, por nuk ka gjasa të qëndrojë i panjohur për një kohë të gjatë.

“Kroatët dhe europianët në përgjithësi po zbulojnë bregdetin shqiptar”, tha Mandic i Secret Dalmacia. "Është përrallore, është tepër e lirë. Ushqimi, historia, mikpritja, natyra, plazhet, gjithçka është këtu."

Ndër plazhet për të eksploruar përgjatë asaj që quhet Riviera Shqiptare janë Ksamili, pranë kufirit me Greqinë dhe Himara dhe Dhërmiu më në veri, ku mund të ushqeheni me pjata të lira me karkaleca deti, oktapod të pjekur në skarë dhe peshk të freskët të kapur direkt nga deti Jon duke vështruar hapësirën vezulluese.

Shqipëria në 7 sugjerimet e CNN për turistët amerikanë

Renditja e CNN:

1. Gadishulli i Pelionit, Greqi: Ky gadishull në anën e Egjeut të Greqisë kontinentale është më nën radar se shumë nga ishujt grekë. Megjithatë, plazhet spektakolare si Mylopotamos ofrojnë një përvojë po aq të denjë për kartolina.

2. Alentejo, Portugali: Milje plazhi të pandërprerë në rajonin portugez të Alentejo tërheqin vizitorët që kërkojnë një alternativë më pak të mbushur me njerëz për plazhet e Algarve më në jug.

3. Camargue, Francë: Është vendi ku lumi Rhône takohet me Detin Mesdhe dhe zona e ligatinave është shtëpia e kuajve të bardhë të veçantë.

4. Costa de la Luz, Spanjë: Costa de la Luz e Spanjës, me qytetin e Cadiz-it në foto, ofron 75 milje të vijës bregdetare me pamje nga Atlantiku midis Tarifa dhe lumit Guadiana, pranë kufirit me Portugalinë.

Shqipëria në 7 sugjerimet e CNN për turistët amerikanë

5. Ishujt Aeolian, Itali: Ishujt Aeolian të Siçilisë nuk janë të vetmuar gjatë verës së nxehtë të Italisë. Por largësia e tyre relative do të thotë se ata nuk marrin pothuajse masat turistike ndërkombëtare të një Positano ose Capri.

6. Arkipelagu i Zarës, Kroaci: Arkipelagu i Zarës i Kroacisë ofron një alternativë më të qetë për pikat më të mbushura me njerëz në jug, si Spliti dhe ishulli Hvar.

7. Shqipëria Bregdetare: Një pamje ajrore e një plazhi të bukur me rërë të bardhë në Ksamil, Shqipëri, tregon saktësisht se çfarë po tërheq më shumë evropianë në këtë vijë bregdetare nën radar.