Aktualitet

Situata e COVID në Shqipëri! 207 raste të reja dhe 5 humbje jete në 24 orët e fundit

Situata e COVID në Shqipëri! 207 raste të reja dhe 5 humbje jete

Ministria e Shëndetësisë ka përditësuar të dhënat e pandemisë COVID-19 në vendin tonë. Sipas MSh, përgjatë 24 orëve të fundit, janë diagnostikuar si pozitivë me koronavirus 207 qytetarë, ndërkohë që kanë ndërruar jetë 5 të tjerë. Përgjatë së njëjtës periudhë kohore, janë shëruar 583 qytetarë.

Bashkia e Tiranës kryeson për nga numri i infektimeve të reja me 54 të tilla, e ndjekur nga Shkodra me 16 dhe Gjirokastra me 14.

Njoftimi i plotë i Ministrisë të Shëndetësisë:

Situata e COVID19 në 24 orët e fundit është si vijon: Janë kryer 2698 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 207 qytetarë.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:

54 raste në Tiranë, 16 në Shkodër, 14 në Gjirokastër, 10 në Fier, 9 në Korçë, nga 8 raste në Vlorë, Berat, nga 7 raste në Durrës, Elbasan, Gramsh, 6 në Pogradec, nga 5 raste në Lezhë, Peqin, nga 4 raste në Krujë, Librazhd, nga 3 raste në Devoll, Kukës, Lushnje, Sarandë, Malësi e Madhe, nga 2 raste në Kurbin, Mirditë, Kamëz, Vau i Dejës, Dibër, Vorë, Maliq, Cerrik, nga 1 rast në Pukë, Rrogozhinë, Përmet, Delvinë, Tepelenë, Divjakë, Kolonjë, Shijak, Skrapar, Poliçan, Dropull, Këlcyrë.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 538 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 99,441 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në spitalet COVID në Tiranë dhe tre spitalet rajonale po trajtohen 194 pacientë, 13 në terapi intensive, nga të cilët 2 pacientë janë të intubuar.

Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, 5 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID19: 2 qytetarë nga Shkodra, 1 qytetar nga Durrësi, 1 qytetar nga Fieri, 1 qytetar nga Gjirokastra, të moshave 59 – 87 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në numri 127 të Urgjencës Kombëtare për çdo emergjencë apo referim në spital.

Statistika (14 Prill 2021)

Raste të reja ditore 207

Të shëruar në 24 orë 538

Të shtruar në spitale 194

Humbje jete në 24 orë 5

Testime ditore 2698

Testime totale 597,150

Raste pozitive 128,959

Raste të shëruara 99,441

Raste Aktive 27,187

Humbje jete 2,331

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 19514

Fier 2295

Durrës 1160

Gjirokastër 1114

Shkodër 931

Korçë 718

Vlorë 533

Dibër 340

Kukës 294

Elbasan 204

Lezhë 44

Berat 40

Tiranapost.al