Aktualitet

Sot 3 vite nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit 2019

Sot 3 vite nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit 2019

26 Nëntori i 3 viteve më parë ishte një ditë e trishtë për vendin tonë. Tërmeti i cili zgjoi nga gjumi në orën 03:54 të mëngjesit shqiptarët goditi disa qytete, por Durrësi ishte qyteti që pësoi dëmet më të shumta ndërsa në Thumanë u shënua edhe numri më i madh i viktimave.

51 të vdekur, mbi 1 mijë të plagosur dhe mijëra ndërtesa të rrënuara ishte bilanci i këtij tërmeti tragjik.

Tërmeti la pa strehë shumë banorë në disa zona të qytetit të Durrësit, Fushë-Krujës, Laçit, Lezhës e Tiranës, ndërkohë që ende sot banorët nuk janë sistemuar nëpër banesa.

Sot 3 vite nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit 2019

Të dhënat shkencore nga Instituti i Gjeoshkencës treguan se tërmeti i datës 26 nëntor 2019 me magnitudë 6.4 ishte ndjerë 9 ballë në Hamallaj, Jube dhe Rrushkull, 8-9 ballë në Durrësi, Sukth dhe në Kuraten.

Lëkundjet e forta sizmike sollën edhe shumë panik në të gjithë vendin, jo vetëm në atë ditë por edhe për muajt më pas, duke sjellë panik për shumë qytetarë shqiptarë.

Sot 3 vite nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit 2019

Gjithashtu tërmeti solli edhe solidarizimin e të gjitha shteteve botërore, duke e shprehur nëpërmjet ndihmave të shumta financiare, apo sjelljen e shumë prej forcave të kërkim-shpëtimit, të cilët luftuan për nxjerrjen e trupave nën gërmadha bashkë me forcat shqiptare.

Shqipëria u kthye menjëherë në qendër të raportimeve të mediave botërore. Shqiptarët, fqinjët, partnerët nisen mobilizimin e shpejtë për t’i ardhur në ndihmë Shqipërisë.