Aktualitet

Ulen shifrat e të infektuarve me Covid, shënohen 644 raste të reja dhe 8 humbje jete në 24 orë

Ulen shifrat e të infektuarve me Covid, shënohen 644 raste të

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale njofton se në 24 orët e fundit janë kryer 2.137 testime, prej të cilave kanë rezultuar pozitivë 644 qytetarë.

Në 24 orët e fundit, kanë humbur jetën 8 qytetarë me Sars-Cov2 pozitiv në spitalet COVID:

4 qytetar nga Durrësi, 2 qytetar nga Tirana, 1 qytetar nga Fieri, 1 qytetar nga Kuçova, të moshave nga 48 në 73 vjeç.

Aktualisht në 3 spitalet COVID, po trajtohen 461 pacientë, 19 në terapi intensive, 7 pacientë janë të intubuar.

Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki:

258 raste në Tiranë, 48 në Fier, 44 në Elbasan, 38 në Shkodër, 26 në Lushnje, 23 në Sarandë, 22 në Durrës, 21 në Përmet, 19 në Pogradec, 16 në Berat, 15 në Gjirokastër, nga 13 raste në Kukës, Kavajë, nga 10 raste në Kurbin, Mirditë, Tepelenë, 9 në Mat, 8 në Gramsh, 7 në Kuçovë, 6 në Korçë, 5 në Mallakastër, nga 4 raste në Krujë, Lezhë, Has, Vlorë, Delvinë, 2 në Bulqizë, 1 në Dibër. 

Në 24 orët e fundit janë shëruar 365 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 17.031 që nga fillimi i epidemisë.

COVID-19 – Statistika (25 Nëntor 2020)

Raste të reja ditore             644

Të shëruar ne 24 orë           365

Të shtruar në spitale            461

Humbje jete në 24 orë         8

Testime ditore                    2.137

Testime totale                    179.842

Raste pozitive                    34.944

Raste të shëruara               17.031

Raste Aktive                       17.170

Humbje jete                       743

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë         8867

Fier             1373

Durrës         1252

Korçë          955

Shkodër       867

Vlorë           833

Elbasan       810

Lezhë         678

Berat          508

Gjirokaster  493

Kukës          375

Dibër           159