Art dhe Kulturë

Alan Cumming kthen çmim prestigjioz mbretëror britanik pas 14 vjetësh

Alan Cumming kthen çmim prestigjioz mbretëror britanik pas 14

Alan Cumming ka kthyer një çmim prestigjioz mbretëror në përpjekje për të shkëputur lidhjen me atë që ai e quan toksicitetin e Perandorisë Britanike.

“Sot është ditëlindja ime e 58-të dhe dua t'ju tregoj për diçka që kam bërë së fundmi për veten time. E ktheva çmimin tim”, tha aktori skocez në një postim në Instagram të premten.

Çmimi Oficeri i Perandorisë Britanike (OBE) u jepet individëve që kanë një ndikim pozitiv në fushën e tyre.

Në postim, Cumming tregoi se si katërmbëdhjetë vjet më parë ai ishte jashtëzakonisht mirënjohës që e mori atë në listën e nderimeve të ditëlindjes së Mbretëreshës.

Por Cumming tha se vdekja e Mbretëreshës Elizabeth shtatorin e kaluar e bëri atë të reflektonte.

“Vdekja e Mbretëreshës dhe bisedat që pasuan për rolin e monarkisë dhe veçanërisht mënyrën se si Perandoria Britanike përfitoi në kurriz të popujve indigjenë në të gjithë botën më hapën sytë”, tha aktori.

“E ktheva çmimin, shpjegova arsyet e mia dhe përsërita mirënjohjen time të madhe që më dhanë në radhë të parë. Tani jam kthyer në të qenit thjesht Alan Cumming. Gëzuar ditëlindjen për mua”, përfundoi Cumming.