Art dhe Kulturë

‘Baba, pse nuk u bëre pragmatist si të tjerët?’ Fjalimi prekës i djalit të Moikom Zeqos gjatë homazheve

‘Baba, pse nuk u bëre pragmatist si të tjerët?’

Njerëz të ndryshëm të njohur dhe të panjohur mbushën sot Sheshin Skënderbej, pranë Muzeut Kombëtar për t`i dhënë lamtumirën e fundit studiuesit Moikom Zeqo. Ai u nda nga jeta pas një leuçemie akute ditën e hënë, por familja priti djalin e shtëpisë Epidamnin, i cili mbajti dhe një fjalim prekës.

“Unik, admironte bukurine e vertete jo kitsch-in”
“Karriera e tij profesionale, ishte e shkurter’
“Te tjere i kendojne politikes, e rrine gojembyllur”
“Politika driteshkruter, kombi do idealizem”

“Duhet nje gjenerate per te unifikuar nje komb”

“Baba, pse nuk u bere pragmatist si te tjeret?”
“Pse ktheve familjen ne Shqiperi në 1997”
“Doje te shpetoje kete vend me 1997, ide naive”
“Shpetimi i vendit, ide e mrekullueshme”

Këto ishin fjalët e tij.