Art dhe Kulturë

Homazhet për Sali Shijakun nesër në 10:00-12:00 tek holli i TOB, Veliaj: Trishtim i thellë, ishte ikonë e Tiranës

Homazhet për Sali Shijakun nesër në 10:00-12:00 tek holli i TOB,

Homazhet në nder të artistit të njohur Sali Shijaku i cili u nda nga jeta ditën e sotme janë organizuar nga Bashkia e Tiranës dhe do të zhvillohen nesër në hollin e Teatrit të Operas dhe të Baletit nga ora 10:00-12:00.

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj ka shprehur ngushëllimet për ndarjen nga jeta të piktorit Sali Shijaku. Në një postim në rrjete sociale, Veliaj shkruan se Shijaku ishte ikonë e Tiranës dhe një piktor i jashtëzakonshëm.

“Fort i trishtuar për ikjen e një artisti unik si Sali Shijaku. Ai ishte ikonë e Tiranës, një piktor i jashtëzakonshëm, që ia kushtoi jetën artit shqiptar. Prehu në paqe miku i përjetshëm i qytetit tonë! Ngushëllime familjes”, thekson Veliaj.