Art dhe Kulturë

Jean-Luc Godard, legjenda e kinemasë franceze, ka vdekur në moshën 91-vjeçare

Jean-Luc Godard, legjenda e kinemasë franceze, ka vdekur në

Regjisori francezo-zviceran Jean-Luc Godard – një figurë kyçe në Nouvelle Vague, lëvizjen e krijimit të filmave që revolucionarizuan kinemanë në fund të viteve 1950 dhe 60 – ka vdekur në moshën 91-vjeçare.

Jean-Luc Godard, legjenda e kinemasë franceze, ka vdekur në

Godard ishte një nga regjisorët më të famshëm në botë, i njohur për klasikët si Breathless and Contempt, të cilat tronditën themelet e filmit.

Presidenti francez Emmanuel Macron shkroi në Twitter : Kemi humbur një thesar kombëtar, syrin e një gjeniu

Gjatë karrierës së tij të gjatë, Godardit iu dha një çmim César nderi në 1987, 1998 dhe në 2010.