Art dhe Kulturë

Lista e plotë e fituesve të Oscars dhe filmi që rrëmbeu 7 çmime

Lista e plotë e fituesve të Oscars dhe filmi që rrëmbeu 7
Shumë prej yjeve më të mëdhenj të Hollivudit u nderuan në ceremoninë e 95-të të ndarjes së çmimeve Oscar të dielën.

"Everything Everywhere All at Once" ishte triumfatori. Fitoi 7 nga 11 çmimet që ishte nominuar. Michelle Yeoh, ylli i filmit, bëri histori si gruaja e parë aziatike që fitoi Oscarin për aktoren më të mirë.
"Kjo është provë se ëndrrat ... realizohen," tha ajo gjatë fjalimit të saj.
Aktoret e tjera të nominuara në këtë kategori përfshinin Cate Blanchett për "Tár", Ana de Armas për "Blonde", Andrea Riseborough për "To Leslie" dhe Michelle Williams për "The Fabelmans".

"All Quiet on the Western Front" fitoi katër Oscar. "The Whale" mori dy çmime, duke përfshirë aktorin më të mirë të Brendan Fraser.

Lista e plotë e fituesve:

Best animated feature film
* "Guillermo del Toro's Pinocchio" -Fitues
* "Marcel the Shell with Shoes On"
* "Puss in Boots: The Last Wish"
* "The Sea Beast"
* "Turning Red"

Best supporting actor
* Brendan Gleeson, "The Banshees of Inisherin"
* Brian Tyree Henry, "Causeway"
* Judd Hirsch, "The Fabelmans"
* Barry Keoghan, "The Banshees of Inisherin"
* Ke Huy Quan, "Everything Everywhere All at Once" -Fitues

Best supporting actress
* Angela Bassett, "Black Panther: Wakanda Forever"
* Hong Chau, "The Whale"
* Kerry Condon, "The Banshees of Inisherin"
* Jamie Lee Curtis, "Everything Everywhere All at Once" - Fitues
* Stephanie Hsu, "Everything Everywhere All at Once"

Best documentary feature film
* "All That Breathes"
* "All the Beauty and the Bloodshed"
* "Fire of Love"
* "A House Made of Splinters"
* "Navalny" - Fitues

Best live action short film

* "An Irish Goodbye"-Fitues
* "Ivalu"
* "Le Pupille"
* "Night Ride"
* "The Red Suitcase"

Best cinematography
* "All Quiet on the Western Front" -Fitues
* "Bardo, False Chronicle of a Handful of Truths"
* "Elvis"
* "Empire of Light"
* "Tár"

Best makeup and hairstyling
* "All Quiet on the Western Front"
* "The Batman"
* "Black Panther: Wakanda Forever"
* "Elvis"
* "The Whale" -Fitues

Best costume design
* "Babylon"
* "Black Panther: Wakanda Forever" -Fitues
* "Elvis"
* "Everything Everywhere All at Once"
* "Mrs. Harris Goes to Paris"

Best international feature film
* "All Quiet on the Western Front" (Germany) -Fitues
* "Argentina, 1985" (Argentina)
* "Close" (Belgium)
* "EO" (Poland)
* "The Quiet Girl" (Ireland)

Best documentary short film
* "The Elephant Whisperers" -Fitues
* "Haulout"
* "How Do You Measure a Year?"
* "The Martha Mitchell Effect"
* "Stranger at the Gate"

Best animated short film
* "The Boy, the Mole, the Fox and the Horse" -Fitues
* "The Flying Sailor"
* "Ice Merchants"
* "My Year of D*cks"
* "An Ostrich Told Me the World Is Fake and I Think I Believe It"

Best production design
* "All Quiet on the Western Front" -Fitues
* "Avatar: The Way of Water"
* "Babylon"
* "Elvis"
* "The Fabelmans"

Best original score
* "All Quiet on the Western Front" -Fitues
* "Babylon"
* "The Banshees of Inisherin"
* "Everything Everywhere All at Once"
* "The Fabelmans"

Best visual effects
* "All Quiet on the Western Front"
* "Avatar: The Way of Water" -Fitues
* "The Batman"
* "Black Panther: Wakanda Forever"
* "Top Gun: Maverick"

Best original screenplay
* "The Banshees of Inisherin," Martin McDonagh
* "Everything Everywhere All at Once," Daniel Kwan and Daniel Scheinert -Fitues
* "The Fabelmans," Tony Kushner and Steven Spielberg
* "Tár," Todd Field
* "Triangle of Sadness," Ruben Östlund

Best adapted screenplay
* "All Quiet on the Western Front," Edward Berger, Lesley Paterson and Ian Stokell
* "Glass Onion: A Knives Out Mystery," Rian Johnson
* "Living," Kazuo Ishiguro
* "Top Gun: Maverick," Ehren Kruger, Eric Warren Singer and Christopher McQuarrie, story by Peter Craig and Justin Marks
* "Women Talking," Sarah Polley -Fitues

Best sound
* "All Quiet on the Western Front"
* "Avatar: The Way of Water"
* "The Batman"
* "Elvis"
* "Top Gun: Maverick" -Fitues

Best original song
* "Applause" from "Tell It like a Woman"
* "Hold My Hand" from "Top Gun: Maverick"
* "Lift Me Up" from "Black Panther: Wakanda Forever"
* "Naatu Naatu" from "RRR" -Fitues
* "This Is A Life" from "Everything Everywhere All at Once"

Best film editing
* "The Banshees of Inisherin"
* "Elvis"
* "Everything Everywhere All at Once" -Fitues
* "Tár"
* "Top Gun: Maverick

Best director
* Martin McDonagh, "The Banshees of Inisherin"
* Daniel Kwan and Daniel Scheinert, "Everything Everywhere All at Once" -Fitues
* Steven Spielberg, "The Fabelmans"
* Todd Field, "Tár"
* Ruben Östlund, "Triangle of Sadness"

Best actor
* Austin Butler, "Elvis"
* Colin Farrell, "The Banshees of Inisherin"
* Brendan Fraser, "The Whale" -Fitues
* Paul Mescal, "Aftersun"
* Bill Nighy, "Living"

Best actress
* Cate Blanchett, "Tár"
* Ana de Armas, "Blonde"
* Andrea Riseborough, "To Leslie"
* Michelle Williams, "The Fabelmans"
* Michelle Yeoh, "Everything Everywhere All at Once" -Fitues

Best picture
* "All Quiet on the Western Front"
* "Avatar: The Way of Water"
* "The Banshees of Inisherin"
* "Elvis"
* "Everything Everywhere All at Once" -Fitues
* "The Fabelmans"
* "Tár"
* "Top Gun: Maverick"
* "Triangle of Sadness"
* "Women Talking"