Art dhe Kulturë

Mbahet Emmy Awards i parë online me vipat nga shtëpia dhe kjo është lista e fituesve

Mbahet Emmy Awards i parë online me vipat nga shtëpia dhe kjo

Emmy Awards u realizua i gjithi online, nën drejtimin e Jimmy Kimmel. 130 të nominuarit ishin pozicionuar në vende të ndryshme, nëpër shtëpitë e tyre a kudo ku ndodheshin mbrëmjen e djeshme. Lidhjet me ta u bënë direkte dhe po ashtu u dorëzuan virtualisht edhe çmimet.

Komedia më e mirë Schitt's Creek

Seriali Dramatik më i mirë

Better Call Saul
The Crown
The Handmaid’s Tale
Killing Eve
The Mandalorian
Ozark
Stranger Things
** Fitues: Succession

Aktorja më e mirë

Jennifer Aniston, The Morning Show
Olivia Colman, The Crown
Jodie Comer, Killing Eve
Laura Linney, Ozark
Sandra Oh, Killing Eve
** Fitues: Zendaya, Euphoria

Aktori më i mirë

Jason Bateman, Ozark
Sterling K. Brown, This Is Us
Steve Carell, The Morning Show
Brian Cox, Succession
Billy Porter, Pose
** Fitues: Jeremy Strong, Succession

Aktori më i mirë në rol mbështetës

Nicholas Braun, Succession
** Fitues: Billy Crudup, The Morning Show
Kieran Culkin, Succession
Mark Duplass, The Morning Show
Giancarlo Esposito, Better Call Saul
Matthew Macfadyen, Succession
Bradley Whitford, The Handmaid’s Tale
Jeffrey Wright, Westworld

Aktorja më e mirë në rol mbështetës

Helena Bonham Carter, The Crown
Laura Dern, Big Little Lies
** WINNER: Julia Garner, Ozark
Thandie Newton, Westworld
Fiona Shaw, Killing Eve
Sarah Snook, Succession
Meryl Streep, Big Little Lies
Samira Wiley, The Handmaid’s Tale

Aktorja më e mirë protagoniste në Komedi

Christina Applegate, Dead to Me
Rachel Brosnahan, The Marvelous Mrs. Maisel
Linda Cardellini, Dead to Me
** Fituese: Catherine O’Hara, Schitt’s Creek
Issa Rae, Insecure
Tracee Ellis Ross, Black-ish

Aktori më i mirë protagonist në Komedi

Anthony Anderson, Black-ish
Don Cheadle, Black Monday
Ted Danson, The Good Place
Michael Douglas, The Kominsky Method
** Fitues: Eugene Levy, Schitt’s Creek
Ramy Youssef, Ramy

Seriali i shkurtër më i mirë

Little Fires Everywhere
Mrs. America
Unbelievable
Unorthodox
** Fitues: Watchmen

Filmi më i mirë

American Son
** Fitues: Bad Education
Dolly Parton’s Heartstrings: These Old Bones
El Camino: A Breaking Bad Movie
Unbreakable Kimmy Schmidt: Kimmy vs. the Reverend

*Burimi globalnews