Art dhe Kulturë

Ndahet nga jeta kompozitori Morricone që mban dy Oscar

Ndahet nga jeta kompozitori Morricone që mban dy Oscar

Është ndarë nga jeta në moshën 92-vjeçare, Ennio Morricone, kompozitori italian që mban dy Oscar një në 2007-ën e një në 2016-ën.

Morricone dha frymën e fundit në një spital në Romës, siç raportojnë familjarët dhe ceremonia mortore do jetë private.

Ai është një nga kompozitorët më të njohur që ka krijuar një pjesë të madhe të kolonave zanore të filmave italianë. Ennio Morricone ishte edhe dirigjent i orkestrës.

*Burimi Hollywood Reporter