Art dhe Kulturë

Tre persona lëndohen në shesh xhirimin e Squid Game: The Challenge

Tre persona lëndohen në shesh xhirimin e Squid Game: The Challenge

Tre persona janë lënduar gjatë xhirimeve të serialit real Squid Game nga Netflix.

Pas suksesit absolut që njohu me episodet e para, Netflix mendoi të realizojë një Squid Game të dytë i cili të jetë një shfaqje reale me një kast jo aktorësh të vërtetë.

Por sipas BBC të paktën 3 prej tyre morën trajtim mjekësor pasi u lënduan gjatë xhirimeve, ndonëse Netflix thotë se nuk kanë marrë dëmtime të rënda. Shfaqja, e bazuar në serialin hit të Koresë së Jugut, po xhirohet në Cardington Studios në Bedfordshire.

Tre persona lëndohen në shesh xhirimin e Squid Game: The Challenge

Gjigandi i transmetimit tha se tre persona u trajtuan për lëndime të lehta mjekësore. “Ne kujdesemi thellësisht për shëndetin dhe sigurinë e kastit dhe ekipit tonë,” tha Netflix. Një zëdhënëse e Netflix tha se mjekët ishin në xhirime gjatë gjithë kohës dhe se ishte investuar në të gjitha kushtet e duhura të sigurisë.

Shfaqja paraqet 456 garues që konkurrojnë për një çmim prej 4.56 milionë dollarësh. Seriali thriller tregon historinë e konkurrentëve të zhytur në borxhe që konkurrojnë për çmimin e madh në një seri vdekjeprurëse lojërash të shtrembëruara për fëmijë.

Ajo mban rekordin si seriali më i popullarizuar i Netflix i të gjitha kohërave dhe u transmetua nga 111 milionë përdorues në 28 ditët e para të fillimit të tij. Një seri e dytë u njoftua në qershor.

Tre persona lëndohen në shesh xhirimin e Squid Game: The Challenge

Në të njëjtin muaj, Netflix zbuloi gjithashtu planet për një serial konkursi me 10 episode, Squid Game: The Challenge, me çmimin më të madh të kastit dhe shumën e përgjithshme në para në historinë e një reality.