BOTA

Mbretëresha që bashkoi familjen dhe iku

Mbretëresha që bashkoi familjen dhe iku

Që me mbërritjen e çiftit “problematik” në rezidencën në Balmoral shenjat ishin të qarta se Mbretëresha ishte në grahmat e fundit. Ajo iku duke i lënë të gjjthë të bashkuar. Një nga aspiratat më të mëdha të mbretërimit të saj në lidhje me familjen.

Mbretëresha u shtrua fillimisht në spital në fund të tetorit 2021. Pasi qëndroi një natë në spital, ajo u kthye në shtëpi, në Kështjellën Ëindsor, ku rifilloi punën e saj.

Por disa javë më vonë, më 14 nëntor, mbretëresha u ndje keq përsëri ndërsa në shkurt 2022 ajo rezultoi pozitive ndaj Covid 19, ndonëse me simptoma të lehta.

Dy muaj më vonë, në prill, mbretëresha festoi ditëlindjen e saj të 96-të në Sandringham.

Ndërsa në qershor, Elizabeth II festoi jubileun e saj Platinum, duke shënuar 70 vjet në fron.

Mbretëresha që bashkoi familjen dhe iku

Një monarke që bëri histori

Kur Mbretëresha Elizabeth erdhi në fron në vitin 1952, britanikët u emocionuan aq shumë, saqë deklaruan se ishte një Epokë Elizabetiane e dytë.

Elizabeta II do të mishëronte jo vetëm monarkinë britanike, por një traditë për të kryer detyrën.

Në ditëlindjen e saj të 21-të, ajo u zotua: “Unë ju deklaroj të gjithëve se e gjithë jeta ime, qoftë e gjatë apo e shkurtër, do t'i kushtohet shërbimit tuaj.”

Ishte një premtim që ajo nuk e harroi kurrë.

Mbretëresha Elizabeth, monarkja më jetëgjatë britanike, mbretëroi përmes 14 presidentëve amerikanë dhe po aq kryeministrave britanikë, duke u dëshmuar si një “burrë” shteti dhe një udhëheqëse e vazhdueshme në skenën botërore.

Mbretëresha, e cila udhëtoi në më shumë se 271 vizita shtetërore gjatë mbretërimit të saj, ndonjëherë ishte e vetmja femër në skenë me liderët botërorë dhe ajo gjithmonë qëndronte e vendosur në opinionet e saj personale politike, duke dëshmuar mjeshtërinë e saj të “diplomacisë së butë”.

Përveç të qenit sovrane e Mbretërisë së Bashkuar dhe 15 mbretërive të Komonuelthit, ajo ishte gjithashtu kryetare e Commonëealth, një shoqatë vullnetare e 54 vendeve të pavarura.

Edhe në të 90-at e saj, mbretëresha vazhdoi të merrte pjesë në eventet mbretërore, nga pritjet në kopshtin e Pallatit Buckingham deri te ceremonitë e kalorësisë, banketet shtetërore dhe udhëtimet në të gjithë Komonuelthin.

Ajo ishte një monarke moderne që vazhdoi me kohën, duke përfshirë dërgimin e postimit të saj të parë në Tëitter në 2014 dhe publikimin e postimit të saj të parë në Instagram në 2019.

Gjatë pandemisë së koronavirusit, Mbretëresha Elizabeth filloi të bënte telefonata me video në mënyrë që të mund të vazhdonte të lidhej me njerëzit ndërsa punonte nga shtëpia.

Rruga e Mbretëreshës Elizabeth për në fron

Princesha Elizabeth Alexandra Mary lindi në Londër më 21 prill 1926. Ajo ishte mbesa e Mbretit George V dhe fëmija i parë i Princit Albert.

Jeta e familjes ndryshoi në vitin 1936, kur mbreti George V vdiq dhe djali i tij i madh u bë Mbreti Eduard VIII.

Edward VIII - i njohur për Elizabeth si "Xha Davidi" - filloi një marrëdhënie me një grua të quajtur Ëallis Simpson, një e divorcuar amerikane.

Romanca shkaktoi një krizë kushtetuese. Kur Eduardi vendosi të hiqte dorë nga froni për t'u martuar me Simpson, babai i Elizabeth, Albert, u ngjit në fron.

Elizabeth ishte vetëm 10 vjeç kur babai i saj u bë Mbreti George VI, pasi kishte adoptuar emrin e babait të tij.

Pa djem në familje, trashëgimtarja e fronit do të ishte vajza e madhe e Xhorxhit - Elizabeth.

Në vitin 1940, gjatë Luftës së Dytë Botërore, Princesha Elizabeth, atëherë 14 vjeçe, bëri transmetimin e saj të parë, duke iu drejtuar fëmijëve të Britanisë, veçanërisht të evakuuarve të kohës së luftës.

Kur mbaroi lufta, ajo filloi të kryente angazhime publike, përfshirë në vitin 1947, kur bëri turneun e saj të parë zyrtar jashtë shtetit, duke u bashkuar me prindërit dhe motrën e saj në një vizitë në Afrikën e Jugut.

Mbretëresha që bashkoi familjen dhe iku

Mbretëresha që bashkoi familjen dhe iku

Mbretëresha që bashkoi familjen dhe iku

Mbretëresha që bashkoi familjen dhe iku

Mbretëresha që bashkoi familjen dhe iku

Mbretëresha që bashkoi familjen dhe iku

Mbretëresha që bashkoi familjen dhe iku

Mbretëresha që bashkoi familjen dhe iku

Mbretëresha që bashkoi familjen dhe iku

Mbretëresha që bashkoi familjen dhe iku

Mbretëresha që bashkoi familjen dhe iku