BOTA

Ndërron jetë në moshën 79-vjeçare ish-presidenti i Pakistanit Pervez Musharraf

Ndërron jetë në moshën 79-vjeçare ish-presidenti i

Ish-presidenti i Pakistanit, gjenerali Pervez Musharraf, ka vdekur pas një sëmundjeje të gjatë në Spitalin Amerikan të Dubait. Ai ishte 79 vjeç.

Ndërron jetë në moshën 79-vjeçare ish-presidenti i

Zyrtarë të lartë ushtarakë të Pakistanit shprehën ngushëllimet e tyre e për vdekjen e gjeneralit Pervez Musharraf: “Allahu e bekoftë shpirtin e të ndjerit dhe i dhëntë forcë familjes”, thuhet në deklaratë.

Homazhe dhe mesazhe ngushëllimi kanë ardhur nga politikanët pakistanezë.

Ndërron jetë në moshën 79-vjeçare ish-presidenti i

Ish-udhëheqësi, i cili kishte jetuar në mërgim të vetë-imponuar në Dubai në Emiratet e Bashkuara Arabe që nga viti 2016, mori pushtetin nga ish-kryeministri Nawaz Sharif, vëllai më i madh i Shehbaz Sharif, në një grusht shteti ushtarak në 1999 dhe u emërua president në 2001, ndërsa mbeti kreu i ushtrisë. Ai vazhdoi të udhëheqë Pakistanin si president deri në vitin 2008.

Ndërron jetë në moshën 79-vjeçare ish-presidenti i

Musharraf u bë një aleat kyç i Shteteve të Bashkuara pas sulmeve terroriste të 11 shtatorit dhe u përpoq të bëhej një figurë e domosdoshme në luftimin e ekstremizmit islamik.

Por koha e tij në pushtet u shoqërua me polemika dhe ai u akuzua për abuzime dhe shtypje të përhapura të të drejtave të njeriut.

Mandati i tij u përshkua nga dy tentativa të dështuara për vrasje në 2003. Në nëntor 2007, ai shpalli gjendjen e jashtëzakonshme, pezulloi kushtetutën e Pakistanit, zëvendësoi kryegjyqtarin dhe mbylli mediat e pavarura televizive.

Ndërron jetë në moshën 79-vjeçare ish-presidenti i

Musharraf tha se ai e bëri këtë për të stabilizuar vendin dhe për të luftuar ekstremizmin islamik në rritje. Veprimi nxiti kritika të ashpra nga Shtetet e Bashkuara dhe avokatët e demokracisë. Pakistanezët kërkuan hapur largimin e tij.

Nën presionin e Perëndimit, Musharraf më vonë hoqi gjendjen e jashtëzakonshme dhe shpalli zgjedhjet, të mbajtura në shkurt 2008, në të cilat partia e tij rezultoi keq.

Ai dha dorëheqjen në gusht 2008 pasi koalicioni qeverisës filloi të ndërmarrë hapa për ta fajësuar atë.

Ndërron jetë në moshën 79-vjeçare ish-presidenti i

Musharraf më pas shkoi në mërgim, por u kthye në Pakistan në vitin 2013 me synimin për të kandiduar në zgjedhjet kombëtare të vendit. Por planet e tij u dështuan pasi ai u ngatërrua në një rrjet çështjesh gjyqësore që lidheshin me kohën e tij në pushtet.

Në vitin 2019, ai u dënua me vdekje në mungesë për tradhti të lartë. Vendimi më vonë u rrëzua.

Musharraf ka jetuar në Dubai që nga marsi i vitit 2016, kur Gjykata e Lartë e Pakistanit hoqi një ndalim udhëtimi, duke e lejuar atë të largohej nga vendi për të kërkuar trajtim mjekësor atje.

Ai ishte i martuar me Sehba Musharraf dhe kishte një djalë dhe një vajzë.