Bukuria

4 truke për të hequr grimin kur ju mbaron pastruesi i makijazhit

4 truke për të hequr grimin kur ju mbaron pastruesi i makijazhit
Ka persona që preferojnë të kenë një pamje sa më natyrale dhe nga ana tjetër që duan të përdorin produkte nga më të ndryshmet për të theksuar tiparet apo mbuluar defektet. Pavarësisht nëse zgjidhni një grim të thjeshtë ose një me të cilin mund të jeni më krijues është e rëndësishme që në fund të ditës të eliminohen të gjitha gjurmët e make-up-it me pastrues.

Por çfarë të bëni nëse shikoni se ju ka mbaruar? Nuk ka problem, mund të përdorni 5 produkte alternative për të hequr make-up-in.

Përdorni kremrat
Ju mund të keni harruar pastruesin e grimit, por sigurisht në shtëpi ose gjatë udhëtimit keni gjithmonë me vete kremrat e fytyrës. Për të hequr grimin nga fytyra në fakt ju duhet vetëm:

- Njomni pak pambuk me ujë të nxehtë;
- përdorni një sasi shumë të vogël kremi pastrues të konturit të syve me qumësht për të hequr grimin e syve;
- bëni të njëjtën gjë me kremin e fytyrës për të pastruar fytyrën dhe për të hequr të gjitha gjurmët e make-up-it;
- shpëlajeni lëkurën tërësisht me shumë ujë të ngrohtë ose të ngrohtë.

Vajrat
Nëse mendoni se vajrat përdoren vetëm në gatim apo për të hidratuar lëkurën, dijeni që jo, nuk është kështu. Nëse është e nevojshme, këto produkte janë ideale si zëvendësues për heqjen e make-up-it dhe perfekt për pastrimin e lëkurës.

Vaji ekstra i virgjër i ullirit, për shembull, është i shkëlqyeshëm. Thjesht shtoni një të tretën e vajit në dy të tretat e ujit, tundeni mirë, aplikojeni tretësirën në fytyrë me një copë pambuku dhe eliminoni të gjitha gjurmët e papastërtive nga fytyra.

Të gjithë vajrat e tjerë bimorë si jojoba, bajame e ëmbël, argani, orizi janë gjithashtu perfekte. Ideale për pastrimin e lëkurës dhe hidratimin e thellë të saj me një aplikim.

Gjalpë kakao
Gjalpi i kakaos mund të jetë gjithashtu një zëvendësues i mirë i pastruesit klasik të make-up-it. Dhe ne jemi të sigurt që të gjithë e keni këtë diku në çantën tuaj ose në kutinë tuaj të bukurisë. Natyrisht duke e përdorur atë në mënyrën e duhur dhe pa ekzagjeruar në doza. Si?

Merrni një dozë të vogël dhe kalojeni me gishta mbi fytyrë, me lëvizje të lehta dhe të ngadalta.

Kamomili
Kamomili mund të përdoret në mijëra mënyra të ndryshme dhe gjithashtu si pastrues grimi. Për ta bërë këtë, thjesht lagni një copë pambuku në në kamomil të zier, duke lyer dhe fërkuar me gjeste të ngadalta dhe delikate në zonat e prekura nga grimi, përfshirë sytë.

Një ilaç i ëmbël dhe një aleat 100% natyral i bukurisë i cili duhet provuar.