Bukuria

Balsami mund t'i bëjë buzët tuaja më të çara. Dermatologët shpjegojnë pse

Balsami mund t'i bëjë buzët tuaja më të

Ndërsa moti i ftohtë i dimrit vazhdon, kjo gjë ndikon në lëkurën tonë. Ne e gjejmë veten duke kërkuar vazhdimisht produktet më hidratuese të kujdesit të lëkurës për të ndihmuar në thatësirën e lëkurës dhe kjo përfshin edhe balsamin e buzëve.

Por, nëse kohët e fundit e keni gjetur veten se keni nevojë për gjithnjë e më shumë balsam për të ndihmuar në qetësimin e buzëve tuaja të plasaritura, ne kemi disa lajme për ju: ai që po përdorni mund të jetë duke bërë më shumë dëm sesa mirë.

Dy eksperte, Dr. Mona Gohara, një profesoreshë e dermatologjisë në Shkollën e Mjekësisë Yale dhe Dr. Brendan Camp, një dermatolog në MDCS Dermatology në Nju Jork, zbuluan pse disa balsame buzësh i thajnë buzët tona dhe cilat duhet të kërkojmë në vend të tyre.

Çfarë i shkakton buzët e çara?

Ka një sërë arsyesh pse buzët tuaja mund të ndihen të thata dhe të irrituara, veçanërisht në këtë periudhë të vitit.
Moti i ftohtë mund të ndikojë, pasi buzët kanë një lëkurë shumë të hollë, kështu që ka shumë më tepër gjasa të thahen.
Faktorët e përditshëm si enzimat në pështymë, bakteret ose përbërës të caktuar në produktet e kujdesit të lëkurës ose ushqimet, gjithashtu shkaktojnë acarim.
Mund të jetë gjithashtu një çështje që nuk u kushtohet vëmendje e mjaftueshme. “Shumë njerëz nuk u japin kujdes buzëve të tyre”, thotë Gohara. "Ata do të hidratojnë fytyrën e tyre, por nuk po hidratojnë buzët."

Megjithëse, nëse po u jepni atyre shumë kujdes, por zbuloni se ata po përfundojnë të plasaritura dhe thahen jo shumë kohë pasi keni aplikuar një balsam, mund të jetë për shkak se po përdorni balsamin e gabuar.

Çfarë do të thotë saktësisht "balsami i gabuar"?

“Çdo gjë që i bën buzët tuaja të ndjehen të ftohta dhe të qetësojnë me atë ndjesinë e mentolit, ka një përbërës që është një irritues i mundshëm," thotë Gohara.

Ju duhet të kërkoni përbërës që do të ndihmojnë në bllokimin e ujit në lëkurë duke e mbajtur atë të hidratuar për një periudhë të gjatë kohore, thotë Camp. "Përbërësit si dylli i bletës, vaji i ullirit, vaji i kokosit dhe gjalpi shea përdoren shpesh për këtë qëllim."

Gohara thotë se formula ideale ka një kombinim të hidratantëve (si acidi hialuronik dhe glicerina), të cilët tërheqin lagështinë në lëkurë si dhe okluzivë (si gjalpi shea dhe vaji mineral), të cilët punojnë për të bllokuar lagështinë brenda.
Një rregull i përgjithshëm që duhet ndjekur është të aplikoni një balsam një herë në mëngjes dhe një herë para gjumi