Bukuria

Dermatologia e Harvard tregon serumet më të mira me acid hialuronik për fytyrën

Dermatologia e Harvard tregon serumet më të mira me acid hialuronik

Kujdesi për lëkurën kërkon dhe produkte cilësore të cilat japin efekt. Kur flasim për serumet me acid hialuronik, jo të gjithë kanë njohuri apo njohin ato më cilësoret për të përdorur.

Acidi hialuronik cilësor mund të mbajë 1.000 herë më shumë peshën e tij nën ujë, thotë dermatologia e trajnuar në Harvard, Michelle Henry e cila tregon se çfarë është në thelb acidi hialuronik:

"Është një sheqer që gjendet në lëkurën tonë dhe natyrshëm pakësohet nga mosha, prandaj është e rëndësishme ta përfshini atë në rutinën tuaj të kujdesit për lëkurën përmes produkteve aktuale. Acidi hialuronik punon për të ruajtur lagështinë brenda, e cila çon në lëkurë të hidratuar dhe jep një pamje më rinore."

Ajo rekomandon që serumi me acid hialuronik të përdoret disa herë në një javë, dhe vetëm një herë brenda ditës.

"Nëse e përdorni çdo ditë, lëkura juaj do të përshtatet shumë shpejt dhe rezultatet nuk do të jenë aq ndikuese. Është mirë që të vendosni serumin në lëkurë të lagur. Kjo pasi ndihmon në depërtim dhe ndihmon acidin hialuronik të performojë në mënyrë optimale në lëkurë".

Por cilat janë serumet më të mira?

Michelle dhe tre ekspertë të tjerë të lëkurës kanë treguar për Vogue një listë të produkteve që duket se janë më cilësore por edhe më të kërkuara në tregu. Bashkëngjitur keni çmimin dhe linkun për ta porositur.

PCA Skin Hyaluronic Acid Boosting Serum

Dermatologia e Harvard tregon serumet më të mira me acid hialuronik

Kiehl’s Vital Skin-Strengthening Hyaluronic Acid Super Serum

Dermatologia e Harvard tregon serumet më të mira me acid hialuronik

Rodial Dragon’s Blood Hyaluronic Mask

Dermatologia e Harvard tregon serumet më të mira me acid hialuronik

Drunk Elephant B-Hydra Intensive Hydration Serum

Dermatologia e Harvard tregon serumet më të mira me acid hialuronik

Naturium Quadruple Hyaluronic Acid Serum 5%

Dermatologia e Harvard tregon serumet më të mira me acid hialuronik

Skinmedica HA5 Rejuvenating Hydrator

Dermatologia e Harvard tregon serumet më të mira me acid hialuronik

Skin Regimen 1.85 HA Booster

Dermatologia e Harvard tregon serumet më të mira me acid hialuronik

StriVectin Hyaluronic Dual-Response Serum

Dermatologia e Harvard tregon serumet më të mira me acid hialuronik

LaNeige Lip Sleeping Mask

Dermatologia e Harvard tregon serumet më të mira me acid hialuronik

SkinCeuticals Hyaluronic Acid Intensifier

Dermatologia e Harvard tregon serumet më të mira me acid hialuronik

*Vogue/ Tiranapost.al.