Bukuria

Disa mënyra për të trajtuar shqetësimet e lëkurës që lidhen me hormonet tek gratë

Disa mënyra për të trajtuar shqetësimet e lëkurës

Pabarazitë hormonale janë gjerësisht të përhapura tek gratë, të cilat mund të ndikojnë ndjeshëm në shëndetin e tyre të përgjithshëm. Pabarazitë hormonale mund të ndodhin për shkak të kushteve si PCOS, hiper dhe hipotiroidizmi, dhe gjatë fazave të caktuara në ciklin jetësor të një gruaje si puberteti, shtatzënia dhe menopauza. Ndërsa këto mund të shkaktojnë një sërë komplikimesh shëndetësore, ato gjithashtu kanë një ndikim të rëndësishëm në shëndetin e lëkurës. Disa nga shqetësimet më të zakonshme hormonale të lëkurës me të cilat përballen gratë përfshijnë puçrrat, pigmentimin e lëkurës dhe çngjyrosjen, ndër të tjera. Ndërsa ka disa faktorë që padyshim janë përtej kontrollit të një personi, ka elementë të shumtë që mund të menaxhohen për të rregulluar parregullsitë hormonale dhe shëndetin e lëkurës.

Edhe ndryshimi më i vogël në nivelet e hormoneve në trup mund të çojë në një sërë efektesh negative. Me kalimin e kohës, këto simptoma mund të përkeqësohen nëse lihen pa mbikëqyrje. Por në shumë raste, edhe ndryshimet e thjeshta të bëra në stilin e jetës së përditshme kanë rezultuar të dobishme në zgjidhjen e një sërë çështjesh të lidhura me lëkurën tek gratë.

Le të shohim disa mënyra të provuara dhe të testuara për të ndihmuar në kontrollin e problemeve të lëkurës të lidhura me hormonet tek gratë.

Konsumoni ushqim të pastër, me bazë bimore:

Ajo që hamë ka një ndikim të drejtpërdrejtë në mirëqenien e përgjithshme duke përfshirë shëndetin e lëkurës. Prandaj është e rëndësishme që të ushqehet lëkura nga brenda me ushqime të pastra, me bazë bimore që janë të larta në makro dhe mikronutrientë thelbësorë. Ekspertët anembanë globit rekomandojnë shmangien e ushqimeve të përpunuara pasi ato shkaktojnë më shumë dëm sesa mirë për lëkurën dhe shëndetin e përgjithshëm. Ngrënia e ushqimeve të pastra që janë pa kimikate të dëmshme dhe përbërës artificialë mund të ndihmojë në rinovimin e lëkurës nga brenda. Ushqime të tilla janë gjithashtu të dobishme në luftimin e çrregullimeve hormonale si PCOS, të cilat mund të jenë shkaku kryesor i shqetësimeve të lëkurës si puçrrat. Rekomandohet që të konsumoni shumë zarzavate, ushqime të plota dhe ushqime me bazë bimore në baza ditore për të luftuar shqetësimet e lëkurës si puçrrat. Gjithashtu filloni të zvogëloni marrjen e përditshme të sheqerit dhe kripës nëse dëshironi të qëndroni larg komplikimeve të lëkurës, sëmundjeve metabolike dhe rezistencës ndaj insulinës. Sheqeri dhe kripa e tepërt në dietën tuaj mund të çojnë në një sërë reagimesh të padëshirueshme hormonale që mund të dëmtojnë lëkurën dhe shëndetin e përgjithshëm.

Flini mirë:

Një gjumë i mirë gjatë natës mund të bëjë mrekulli për shëndetin e lëkurës tuaj. Një gjumë i shëndoshë mund të ndihmojë në ruajtjen e ekuilibrit hormonal në trup. Gjumi i pamjaftueshëm gjithashtu mund të çojë në një rritje të niveleve të kortizolit që krijon inflamacion dhe redukton shkëlqimin e lëkurës. Prandaj sigurohuni që të flini 6-8 orë çdo natë.

Relaksoni mendjen tuaj:

Ekziston një lidhje e drejtpërdrejtë midis niveleve të larta të stresit dhe cilësisë së shëndetit të lëkurës tek gratë. Studiuesit mendojnë se edhe nivelet e ulëta të stresit mund të çojnë në një përgjigje të padëshirueshme hormonale. Kjo është kryesisht për shkak se stresi mund të rrisë nivelet e adrenalinës dhe kortizolit në trup. Nëse këto nivele hormonale përshkallëzohen, mund të shkaktojë rezultate negative në trup si problemet e lëkurës, obeziteti, ndryshimet e humorit dhe madje edhe problemet e zemrës. Prandaj, është mirë që të frenoni sa më parë nivelet e stresit në rritje duke kërkuar ndihmë profesionale. Mund të bëni edhe gjëra të thjeshta si për shembull të dëgjoni muzikë ose të bëni një shëtitje. Gjithçka që ju nevojitet është qëllimi për t'u çlodhur dhe për t'u qetësuar!

Ushtrim 30-minutësh:

Filloni të ushtroni nëse nuk e keni bërë tashmë. Jo vetëm që kufizon të ngrënit e tepërt, por edhe zbut përshkallëzimin hormonal. Studime të ndryshme tregojnë se ushtrimet 30 minuta në ditë mund të jenë të dobishme në uljen e rrezikut të problemeve të lëkurës, rezistencës ndaj insulinës, sindromave metabolike dhe diabetit të tipit 2. Mund të bëni një shëtitje të shpejtë ose të bëni joga ose madje të bëni stërvitje me intensitet të lartë në varësi të interesit tuaj. Ajo që është e rëndësishme është të jeni të qëndrueshëm dhe t'i bëni këto aktivitete fizike pjesë të rutinës suaj të përditshme.

Hidratonitrupin tuaj:

Pini shumë ujë çdo ditë. Ekspertët rekomandojnë të konsumoni 2-3 litra çdo ditë për të pastruar sistemin tuaj dhe për të larguar toksinat. Ju gjithashtu mund të pini pije të shëndetshme si çaji jeshil ose çaji matcha, të mbushur me antioksidantë dhe përbërës që përmirësojnë shëndetin e lëkurës, metabolizmin dhe ndihmojnë në uljen e niveleve të insulinës në agjërim.

Kalo te bukuria e pastër:

Ndërsa ushqeni trupin tuaj me lëndët ushqyese të duhura dhe kujdeseni për nivelet e stresit, është gjithashtu e rëndësishme t'i hidhni një sy produkteve të kujdesit të lëkurës që aplikoni në lëkurën tuaj. Përdorimi i produkteve të pastra të bukurisë, p.sh. produkte për kujdesin e lëkurës pa kimikate të dëmshme si parabenë, metale të rënda, sulfate etj., mund të ndihmojë në shërimin e lëkurës dhe përmirësimin e pamjes së saj

Gjithashtu, është vërtetuar shkencërisht se ekspozimi i ndërprerë ose afatgjatë ndaj çdo ndriçimi artificial mund të ngatërrojë trupin, gjë që nga ana tjetër çon në shtypjen e hormonit melatonin. Kjo mund të shkaktojë një sërë komplikimesh. Rekomandohet të shmangni çdo lloj ndriçimi artificial të drejtpërdrejtë për të ruajtur ritmin natyral cirkadian të trupit.

Hormonet:

Sëmundjet e lidhura mund të duken si një çështje e mundimshme pasi ato mund të ndikojnë në lëkurën tuaj dhe mirëqenien e përgjithshme. Por nuk është e pamundur t'i kapërceni ato. Ndjekja e një stili jetese të pastër dhe holistike me hapat e lartpërmendur mund të jetë më e dobishme. Filloni udhëtimin tuaj drejt mirëqenies holistike dhe shikoni që shëndeti i lëkurës tuaj të përmirësohet gradualisht.

Tiranapost.al