Bukuria

Një shekull e gjysmë modë! Historia e Vogue nga dita zero kur lexohej vetëm nga burrat

Një shekull e gjysmë modë! Historia e Vogue nga dita zero kur

Në një nga rrugicat e Manhattan u mbajt dje eventi më i madh i modës "Vogue World". Një festë e madhe, e para në llojin e saj në nder të 130 vjetorit të Vogue. Shfaqja mblodhi firma të mëdha si Balenciaga, Dior, Gucci, Valentino, Burberry, Coach dhe Michael Kors. Emra të mëdhenj gjithashtu si: Adut Akech, Brooklyn dhe Nicola Peltz Beckham, Emily Ratajkowski, Gigi Hadid, Hari Nef, Imaan Hammam, Jeremy O. Harris, Karen Elson, Lil Nas X, dhe Precious Lee. Por për të hapur mbrëmjen ishte zgjedhur Serena Williams, tenistja që u tërhoq nga karriera disa javë më parë.

Një shekull e gjysmë modë! Historia e Vogue nga dita zero kur

Një shekull e gjysmë modë! Historia e Vogue nga dita zero kur

Një shekull e gjysmë modë! Historia e Vogue nga dita zero kur

Një shekull e gjysmë modë! Historia e Vogue nga dita zero kur

Ndërsa shikoni këto video nga festa, ia vlen t`i hedhësh një sy historisë së revistës që bëri revolucion në modë prej gati një shekulli e gjysmë.


Dy fjalë

Vogue është një revistë mujore amerikane e modës dhe stilit të jetesës. Me bazë në One World Trade Center, në Manhatan. Vogue filloi si një gazetë e përjavshme në 1892-shin, përpara se të bëhej një revistë mujore.

Numri më i madh i botuar nga revista Vogue ishte në shtator të 2012-ës, me 900 faqe.

British Vogue, i lançuar në vitin 1916, ishte edicioni i parë ndërkombëtar, ndërsa versioni italian Vogue Italia është quajtur revista më e mirë e modës në botë. Sot botohet në 26 versione ndërkombëtare.

1892–1905: Vitet e hershme

Arthur Baldwin Turnure, një biznesmen amerikan e themeloi Vogue si një gazetë javore me qendër në New York City, e sponsorizuar nga Kristoffer Wright, me numrin e saj të parë më 17 dhjetor 1892. Numri i parë u botua me një çmim kopertine prej 10 cent (ekuivalente me 3,02 dollarë në 2021).

Synimi i Turnure ishte të krijonte një botim që i gëzohej anës ceremoniale të jetës.

Që nga fillimi i saj, revista kishte në shënjestër klasën e lartë të Nju Jorkut, duke rrëfyer zakonet e tyre, aktivitetet e kohës së lirë, mbledhjet e tyre shoqërore, vendet që frekuentonin dhe veshjet. Kryesisht lexohej nga burrat.

1905–1920: Conde Nast

Condé Montrose Nast e bleu Vogue në 1909, tre vjet pas vdekjes së Turnure dhe gradualisht e rriti botimin. Nast e shndërroi atë në një revistë për femra dhe filloi botimet e Vogue jashtë shtetit në vitet 1910. U ngrit edhe çmimi i saj. Numri i botimeve dhe fitimi i revistës u rrit në mënyrë të ndjeshme nën menaxhimin e Nast. Ai vazhdoi të synonte një audiencë të pasur dhe u zgjerua në mbulimin e dasmave.

1920–1970: Zgjerimi

Numri i abonimeve të revistës u rrit gjatë Depresionit të Madh dhe përsëri gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Në korrik 1932, American Vogue vendosi fotografinë e saj të parë me ngjyra në kopertinën e revistës. Fotografia është bërë nga fotografi Edward Jean Steichen dhe portretizon një grua notare që mban një top plazhi në ajër.

Një shekull e gjysmë modë! Historia e Vogue nga dita zero kur

Në vitet 1950, dekada e njohur si 'vitet e fuqishme' të revistës, Jessica Daves u bë kryeredaktore. Daves besonte se shija është diçka që mund të mësohet dhe të mësohet.

Epoka e Daves e Vogue mori fund në vitin 1962, kur Diana Vreeland iu bashkua revistës dhe u bë kryeredaktore. Dyshja kishin qasje diametralisht të kundërta për të redaktuar Vogue: Daves deklaroi: 'Unë e respektoj modën ... është emocionuese ... por jam e mërzitur nga njerëzit që e trajtojnë atë si një shaka. Ky është biznes’.

Në vitin 1973, Vogue u bë një botim mujor. Nën kryeredaktoren Grace Mirabella revista shtoi tekst me intervista, mbulim artistik dhe pjesë serioze shëndetësore, jo vetëm vende ku mund të bliheshin rrobat.

Një shekull e gjysmë modë! Historia e Vogue nga dita zero kur

1988 deri tani: Udhëheqja e Anna Wintour

Në korrik 1988, pasi Vogue kishte filluar të humbiste terren ndaj Elle, Anna Wintour u emërua kryeredaktore. Ajo u përpoq të rigjallëronte markën duke e bërë atë më të re dhe më të arritshme për të gjitha shtresat.

Numri i qershorit 2013 i edicionit australian titullohej Vogue Australia: 'Çështja e trupit' dhe përmbante

Stili dhe ndikimi

Fjala “Vogue” në frëngjisht do të thotë “stil”. Vogue është cilësuar si revista më me ndikim në botën e modës. Pretendohet se arrin 11 milionë lexues në SHBA dhe 12.5 milionë ndërkombëtarë.

Politikë

Jo pak herë Vogue është përfshirë edhenë çështje politike, si kopertinat me gratë e Kabulit apo mbështetja për Hillary Clinton në zgjedhjet presidenciale.