Bukuria

Ritualet e çuditshme të bukurisë të disa prej femrave më të bukura në histori

Ritualet e çuditshme të bukurisë të disa prej femrave

Gjithëkush prej nesh është i bukur ashtu siç është, pa përfshirë standartet e bukurisë. Historia dëshmon se ka gjithmonë një sekret apo një këshillë personale bukurie pas pamjes së freskët që mban dikush. Le të hedhim një vështrim në disa nga truket e çuditshme të bukurisë së disa prej grave më të bukura të të gjitha kohërave.

1. Përdorimi i maskës për fytyrën me bazë viçi të papërpunuar: Perandoresha Elisabeth

Ritualet e çuditshme të bukurisë të disa prej femrave

Një nga gratë më të bukura të shekullit të nëntëmbëdhjetë, perandoresha Elisabeth e Austrisë e njohur për bukurinë e saj - lëkurën e saj të përsosur dhe flokët e gjatë - që u bënë thembra e saj e Akilit dhe e detyruan të bënte gjëra që e bënin jetën e saj shumë të vështirë për të dhe për njerëzit rreth saj.

Për shembull, ajo përdorte pastrim me luleshtrydhe të grimcuara në duar dhe fytyrë dhe lahej gjithmonë me vaj ulliri të ngrohtë. Për të shtuar listën e ritualeve të saj të bukurisë, ajo do të flinte më pas me një maskë fytyre me bazë viçi. Ajo kalonte orë të tëra duke i krehur flokët e saj të gjatë vetëm për t'i lidhur me shirita që do t'i rëndonin shumë kokën, aq sa do të përjetonte raste të shpeshta me dhimbje koke dhe të dridhura.

Për të mbajtur figurën e orës së rërës, ajo hante vetëm për të mbijetuar ditën tjetër. Ajo konsumonte një supë të përgatitur nga mishi i pulës, viçi dhe vishte korsenë më të ngushtë të mundshme në dollapin e saj, gjë që do t'i sillte belin në vetëm njëzet centimetra.

2. Vendos shumë grim edhe nëse të vret: Nefertiti

Ritualet e çuditshme të bukurisë të disa prej femrave

Nefertiti ishte padyshim një nga femrat më të bukura që ka jetuar ndonjëherë; emri i saj përkthehet 'e bukura ka ardhur'. Gratë mbretërore të kohës së saj do të varroseshin me artikujt e tyre të make-up-it , dhe për këtë arsye, mashtrimet e tyre të bukurisë mund të gjurmoheshin lehtësisht në varret e tyre .

Mbretëresha egjiptiane mbante paruke sepse nuk kishte flokë. Jo vetëm kaq, ajo do të sigurohej që të rruante të gjithë trupin për të shmangur çdo gjurmë qimesh kudo. Përveç kësaj, ajo i mbulonte sytë me kohl(penel) dhe buzëkuq. Megjithatë, kohli egjiptian ishte bërë nga plumbi , ndërsa buzëkuqët përmbanin manit brom - që të dyja janë komponime shumë helmuese. Është gjithashtu shumë e mundshme që këta elementë toksikë mund të kenë shkaktuar përkeqësim të shëndetit të saj me kalimin e viteve.

3. Aplikimi i bazës së plumbit: Mbretëresha Elizabeth I

Ritualet e çuditshme të bukurisë të disa prej femrave
Nefertiti nuk ishte e vetmja që përdori plumbin si një nga artikujt e saj të grimit. Historia është e mbushur me gra që vareshin nga plumbi për të përmirësuar pamjen e tyre fizike. Për shembull, mbretëresha Elizabeth I ishte e njohur që lyente të gjithë trupin e saj me plumb për ta bërë veten të dukej e paraqitshme.

Në fund të të njëzetave, Elizabeth u infektua me lisë që la gjurmë të frikshme në të gjithë trupin e saj, duke përfshirë fytyrën. Për të shmangur shfaqjen e njollave të saj në publik, ajo mbuloi çdo centimetër të trupit të saj me një produkt të njohur për në atë kohë të quajtur ceruse veneciane , i cili ishte një përzierje uthull me përbërje plumbi që e bënte aplikuesin të dukej i bardhë prej porcelani. Mbretëresha aplikoi aq shumë sa askush nuk do ta njihte pa këtë ' produkt bukurie '. Kjo ceruse veneciane ka të ngjarë të ketë qenë arsyeja e vdekjes së Mbretëreshës Elizabeth .

4. Aplikimi i brumit të kekut në fytyrë: Marie Antoinette

Ritualet e çuditshme të bukurisë të disa prej femrave

Mbretëresha franceze Marie Antoinette ishte e famshme për brumin e tortës që përgatiste… vetëm për ta aplikuar në fytyrën e saj para gjumit. Maska speciale e fytyrës përbëhej nga raki, vezë, pluhur qumështi dhe limon. Ajo e përdorte çdo natë. Dhe në mëngjes ajo e lante fytyrën me ujë të zier që funksiononte si një pastrues i thellë për t'i ndriçuar lëkurën.

Duke qenë Mbretëresha e Francës, Antoinette ndihej e detyruar të mos përsëriste dy herë asnjë nga fustanet e saj; ajo shpenzoi mbi 120,000 Livres vetëm për rrobat e saj që shkojnë mbi katër milionë dollarë të sotëm. Gjithashtu, si shumë gra të kohës së saj, ajo gjurmonte venat në lëkurën e saj me një stilolaps blu për të dhënë një pamje të tejdukshme dhe për të nxjerrë në pah bardhësinë e trupit të saj.