Bukuria

Shtatë maska të thjeshta shtëpiake që ju nevojiten këtë verë

Shtatë maska të thjeshta shtëpiake që ju nevojiten

Vera mund të jetë një sezon sfidues për lëkurën, veçanërisht nëse jetoni në zona të nxehta dhe të lagështa ose kaloni shumë kohë jashtë. Nxehtësia, dielli dhe djersa mund të shkaktojnë një sërë problemesh, nga thatësia dhe acarimi deri te aknet dhe djegiet nga dielli. Për ta mbajtur lëkurën të shëndetshme gjatë kësaj periudhe të vitit, duhet të kujdeseni më shumë dhe t’i siguroni asaj hidratim, mbrojtje dhe ushqim shtesë. Një mënyrë e lehtë dhe argëtuese për ta bërë këtë është duke përdorur maska ​​për fytyrën të bëra në shtëpi.

Shikoni këto shtatë maska të thjeshta të bëra në shtëpi, të cilat mund t’i provoni dhe të shijoni përfitimet e kujdesit për veten.

Maska për fytyrën me kastravec dhe aloe vera: Përzieni gjysmën e kastravecit dhe përziejeni me 2 lugë gjelle gel aloe vera. Aplikojeni përzierjen në fytyrë dhe lëreni për 10-15 minuta përpara se ta shpëlani me ujë të ftohtë. Kjo maskë është e mrekullueshme për qetësimin dhe hidratimin e lëkurës së djegur nga dielli ose të irrituar.

Maska për fytyrën me kos dhe mjaltë: Përzieni 2 lugë kos të thjeshtë me 1 lugë gjelle mjaltë. Aplikojeni përzierjen në fytyrë dhe lëreni për 10-15 minuta përpara se ta shpëlani me ujë të ftohtë. Kjo maskë është e mrekullueshme për hidratimin dhe qetësimin e lëkurës.

Maska për fytyrën me çaj jeshil dhe limon: Përgatitni një filxhan çaj jeshil dhe lëreni të ftohet. Përzieni 2 lugë çaji të zier me lëngun e gjysmë limoni. Aplikojeni përzierjen në fytyrë dhe lëreni për 10-15 minuta përpara se ta shpëlani me ujë të ftohtë. Kjo maskë është e mrekullueshme për ndriçimin dhe freskimin e lëkurës.

Maska për fytyrën me nenexhik dhe kastravec: Përzieni gjysmën e kastravecit dhe një grusht gjethe të freskëta nenexhiku. Aplikojeni përzierjen në fytyrë dhe lëreni për 10-15 minuta përpara se ta shpëlani me ujë të ftohtë. Kjo maskë është e mrekullueshme për ftohjen dhe freskimin e lëkurës.

Maskë për fytyrën me tërshërë dhe kos: Përziejini 2 lugë tërshërë me 2 lugë kos të thjeshtë. Aplikojeni përzierjen në fytyrë dhe lëreni për 10-15 minuta përpara se ta shpëlani me ujë të ftohtë. Kjo maskë është e mrekullueshme për zbutjen dhe hidratimin e lëkurës.

Maska për fytyrën me Aloe Vera dhe vaj kokosi: Përziejini 2 lugë gjelle gel aloe vera me 1 lugë gjelle vaj kokosi. Aplikojeni përzierjen në fytyrë dhe lëreni për 10-15 minuta përpara se ta shpëlani me ujë të ftohtë. Kjo maskë është e mrekullueshme për hidratimin dhe qetësimin e lëkurës.

Maska për fytyrën me luleshtrydhe dhe mjaltë: Shtrydhini 4-5 luleshtrydhe dhe përzini me 1 lugë gjelle mjaltë. Aplikojeni përzierjen në fytyrë dhe lëreni për 10-15 minuta përpara se ta shpëlani me ujë të ftohtë. Kjo maskë është e shkëlqyeshme për ndriçimin dhe zbutjen e lëkurës.