Aktualitet

Çfarë mendoi presidenti Meta në momentet e para, pas goditjes së tërmetit të 26 Nëntorit

Çfarë mendoi presidenti Meta në momentet e para, pas goditjes

Në intervistë për TVSH, presidenti Meta nuk foli se si e kishte gjetur tërmeti atë, por foli për situatën që kishte ndodhur në Durrës dhe Thumanë. Ai tha se nuk e mendoi se pasoja do ishin aq fatale me 51 viktima.

Ilir Meta:

Përjetimi i parë ishte se ndoshta nuk ishte një tërmet kaq katastrofik, pasi lëkundje pak a shumë të ngjashme (këtë herë zgjatën shumë) ndodhën edhe në 21 shtator, por më pas me të dhënën e parë që një person kishte humbur jetën në Laç dhe më pas me të dhënat që disa pallate dhe hotele ishin përmbysur në Durrës situata u bë alarmante por kurrë nuk e mendova se pasoja do ishin kaq të mëdha këtë e kuptova kur pashë pallatet në Thimanë, atëherë e kuptova se situata ishte mjat tragjike dhe se do ishte numër i lartë viktimash.  Kam qenë shumë i pashtresë per djalin e ri që shpëtoi por ndodhi mrekulli e zotit, për Klajdin. Isha aty kur gjyshi i tij doli i pajetë. Por në mbrëmje të asaj kam mbetur i impresionuar nga disa raste kur janë shpëtuar qytetarë që ranë në kurthin e rrënojave./ Tiranapost.al.