Nën lupën e Stela Sallakut

Ç’më pëlqeu te Zara nga koleksioni i ri

Ç’më pëlqeu te Zara nga koleksioni i ri

Kur je tek Zara e ke të vështirë të rrëmosh mes koleksioneve të përziera që duken sikur s`kanë as fund as krye. Nuk e di ju, por unë sa herë që hyj aty, më duket gjithmonë sikur kam hyrë gabim. Ndoshta sepse ka aq shumë prurje thuajse çdo muaj, sa duket si dyqan i ri. Kur kam mbërritur thuajse tek mesi i dyqanit, jam akoma më konfuze për veshjet që më duheshin para se të hyja.

[caption id="attachment_416763" align="aligncenter" width="1242"] (Foto nga ZARA.COM)[/caption]

Me shumën e parave që kam vendosur të shpenzoj, nuk dua të blej asgjë të jashtëzakonshme, por kryesisht veshje nga gardëroba bazike. Dua të përdor pikërisht atë rregullin e artë, që veshjes minimaliste t`i shtoj aksesorë “statement”. Edhe pse isha skeptike nëse do gjeja ato që më duheshin tek Zara, thash po e provoj një herë. Më besoni që veshjet që do t`ju tregoj, nuk duken aspak sikur janë blerë tek Zara.

[caption id="attachment_416758" align="aligncenter" width="1242"] (Foto nga ZARA.COM)[/caption]

Kombinimi i xhaketës jeshile ushtarake, me këmishë dhe pantallona të bardha, është një ndër veshjet më të bukura që kam parë nëpër javët e modës. Këmishë të bardhë dhe pantallona kemi secila në shtëpi, ndaj mund të blej vetëm xhaketën.

[caption id="attachment_416743" align="aligncenter" width="1173"] (Foto nga ZARA.COM)[/caption]

Përveç ngjyrës bezhë, e cila është bërë must këto kohët e fundit, ajo që më pëlqeu më shumë tek ky kombinim ishte këmisha me detaje “Viktoriane” dhe rripi i zi velvet.

[caption id="attachment_416746" align="aligncenter" width="1047"] (Foto nga ZARA.COM)[/caption]

Këto vathët do i vendosja sa herë që vesh një këmishë të bardhë, ose të zezë.

[caption id="attachment_416744" align="aligncenter" width="1151"] (Foto nga ZARA.COM)[/caption]

Këto këpucët duket sikur janë prodhuar në një këpucari të bukur me mermer të bardhë në qendër të Italisë.

[caption id="attachment_416750" align="aligncenter" width="1052"] (Foto nga ZARA.COM)[/caption]

Ky fundi më kujton vitet `90. Ime më ka patur një të ngjashëm ngjyrë ulliri me të bardhë. Kombinohet me këmisha, t-shirt, xhaketa dhe bluza me kapuç.

[caption id="attachment_416753" align="aligncenter" width="1232"] (Foto nga ZARA.COM)[/caption]

Bluza është një ndër gjërat më të ëmbla që kam parë këto kohë nëpër butikë. Jaka klasifikohet tek ato Vintage, dhe është përdorur shumë rrallë nëpër krijimet e stilistëve. Mund ta vishni me xhinse, funde ose sarafane.

[caption id="attachment_416757" align="aligncenter" width="1242"] (Foto nga ZARA.COM)[/caption]

Vathët minimalistë harmonizojnë mjaft mirë kostumet.

[caption id="attachment_416751" align="aligncenter" width="1137"] (Foto nga ZARA.COM)[/caption]

Ky fustani është shndërruar në pak kohë i preferuari i blogereve.

[caption id="attachment_416760" align="aligncenter" width="1242"] (Foto nga ZARA.COM)[/caption]

Pantallonat mund t`i kombinoni  me ato xhaketat me jaka të mëdha vintage.