Aktualitet

Dëmet nga tërmeti, Prokuroria kërkon burg për disa prej ish-zyrtarëve, emrat

Dëmet nga tërmeti, Prokuroria kërkon burg për disa prej

Prokuroria e Tiranës ka kërkuar në seancën sot arrest me burg për disa nga ish zyrtarët të cilët përfunduan në pranga për pasojat e tërmetit fatal të 26 Nëntorit.

Arrest me burg, prokuroria ka kërkuar për

-Ish kryetarin e Komunës së Farkës, Fatbardh Plakun

-Ish kryetarin e Komunës Kashar.

-Vjolla Hoxhillin, ndërtuese.

Ndërsa arrest në shtëpi është masa e kërkuar për Faik Fejzon.

Në total janë shoqëruar në polici deri më tani 27 persona, ndërsa 40 urdhër arreste janë lëshuar.

Ata u u arrestuan pas operacionit të ndërmarrë në Tiranë dhe zonat rreth saj për  dëmet e shkaktuara nga tërmeti i 26 nëntorit.

-Listën e plotë e gjeni si më poshtë:

1. Fatbardh Plaku ish-kreu i Komunës Farkë (i ndaluar)

2. Besnik Fuçia, ish-kreu i Komunës Kashar (i ndaluar)

3. Luan Beta, ish-kreu i Urbanistikës, Vorë (i ndaluar)

4. Stela Maze, arkitekte

5. Anila Harxhi, arkitekte

6. Merita Kushi

7. Bukurije Halili

8. Ali Dyrmishi (ndërtues)

9. Vjollca Hoxholli (ndërtuese)

10. Gerti Çalliku

11. Jani Ikonomi

12. Qirjako Gjergo

13. Sherbet Shehi

14. Naim Shehi

15. Ermir Çina

16. Adhurim Qehajaj

17. Gëzim Shkalla

18. Pëllumb Fortuzi (ndërtues)

19. Xhevahir Doda

20. Reis Muça

21. Hekri Disha

22. Agim Eski

23. Faik Fejzo

24. Zhaneta Tagani

25. Muhamed Felahi

26. Ndoc Pepkola

27. Hekri Disho./ Tiranapost.al. 

http://www.tiranapost.al/ndertues-arkitekte-e-zyrtare-zbardhen-emrat-e-te-ndaluarve-per-pasojat-e-termetit-ne-tirane/

http://www.tiranapost.al/pasojat-e-termetit-shoqerohen-ne-polici-40-persona-mes-tyre-ish-drejtues-vendore-dhe-shefa-urbanistike/