Aktualitet

Durrësi për peshkun e mirë, Shkodra për traditat! 131 mijë komente në Tripadvisor çfarë u pëlqen më shumë turistëve kur vijnë tek ne dhe çfarë jo

Durrësi për peshkun e mirë, Shkodra për traditat! 131

Këtë verë u vu re numri i shtuar i turistëve që zgjodhën vendin tonë për të kaluar pushimet në destinacionet më popullore. Për këtë Tripadvisor, një nga portalet amerikane më të njohura për turizmin në botë për Shqipërinë, ku i rendit qytetet tona si Tirana, Durrësi Saranda Vlora, Berati etj si destinacione popullore ka mbledhur 131 mijë komente të ndryshme nga turistë nga e gjithë bota. Në lidhje me atë që preferojnë, cilësinë e shërbimeve, çfarë u ofrohen, si ndihen çfarë u pëlqen më shumë dhe çfarë do donin të ishte ndryshe, Revista Monitor ka bërë një përmbledhje të tyre.

Lexojeni të plotë si më poshtë:

Tirana:

Më të vlerësuar janë hotelet në afërsi të qendrës së Tiranës. Elementet që merren në konsideratë janë: mirëmbajtja e dhomave, pastërtia e tualetit, hapësira, komoditeti i shtretërve, shërbimi i internetit.

Një turiste nga Spanja, Hulia, thotë se Tirana në vetvete është një qytet i gjallë dhe me dinamikë. “Më pëlqen të vizitoj Galerinë Kombëtare të Arteve dhe Muzeun, që të dyja janë afër sheshit qendror ‘Skënderbej’. Ekziston edhe një Teatër Opere, i cila organizon disa shfaqje dhe koncerte në varësi të kohës së vitit. Restoranti im i preferuar është një piceri e quajtur ‘Juvenilja’, ata shërbejnë për një përzgjedhje të mirë të pizzave, pastave, sallatave, mishit, ëmbëlsirave, birrës, kafesë etj. Blloku është një vend i mrekullueshëm për të shkuar në mbrëmje, pasi ka shumë bare trendy, restorante afër nga njëri-tjetri. Zona ishte dikur shtëpia e Enver Hoxhës, udhëheqësit komunist dhe partisë së tij, dhe ishte e mbyllur për masën e njerëzve”, – thotë ajo.

Por, këtë vit, në mesin e komentuesve, vihen re një numër i konsiderueshëm i të huajve që duan të jetojnë në Shqipëri.

“Po marr në konsideratë të shkoj në Tiranë me vajzën time për të jetuar, ndërsa burri im punon në Britani të Madhe. Me çmimet e shtëpive dhe me qira gjithmonë në rritje këtu dhe kujdesi për fëmijët është shumë i shtrenjtë, ne po e mendojmë këtë si një mjet të përkohshëm për të kursyer para. Unë kam qenë në Shqipëri disa herë, e njoh shumë mirë gjuhën. A ka dikush që mund të më këshillojë se cila do të ishte mundësia e nisjes së një pune me orar të pjesshëm….”, – thotë Lucy nga Anglia.

Saranda: 

Komentuesit në forum për Sarandën thonë se ofron një sërë atraksionesh, si: detin, brigjet ranore e shkëmbore, por edhe kulturën, traditën e arkeologjinë. Ata që komentojnë për Sarandën, e këshillojnë si një destinacion “must”, dhe pjesa më e madhe e atyre që vihen re në Tripadvisor, janë nga Britania e Madhe. Ata shtojnë se akomodimi në natë kushton mesatarisht 40 euro, ndërsa në përgjithësi, çmimet i vlerësojnë si të larta për standardet shqiptare.

Edhe Vlora komentohet për çmimet e larta që ofron, ndërsa për ushqimin, të gjitha pjatat e detit kanë marrë 5 yje nga komentuesit. Për ushqimin në Sarandë, të huajt shprehen me nota pozitive, vlerësojnë freskinë dhe pjatat e servirura me kujdes, por kjo nuk vlen gjithmonë për shërbimin. Disa komentues shkruanin që shërbimi jo në të gjitha rastet çalonte, megjithatë shpeshherë merrnin pjata që nuk i kishin porositur aspak dhe se kamerierët nuk dinin anglisht.

Shkodra dhe Kruja: 

Nga turistët e huaj, vlerësimet për këto dy qytete i shkojnë kryesisht traditës. I pëlqejnë lokacionet, ushqimet, veshjet e këtyre dy qyteteve, sikurse edhe akomodimet modeste, kryesisht nën 4 yje. Por, ka edhe ankesa. Të shumtë kanë qenë turistët e huaj që janë ankuar për cilësinë e akomodimit në të gjitha qytetet e vogla të Shqipërisë, duke iu referuar si “bujtina të ngrata” dhe pa kontroll nga autoritetet.

Pazari i Krujës dhe Pedonalja e Shkodrës kanë tërhequr vëmendje të madhe këtë vit, duke vijuar me përshtypjet pozitive për historinë e vendit tonë, që udhëhiqeshin kryesisht nga qytete-muze si Gjirokastra, Berati etj.

Durrës: 

Qyteti më i madh bregdetar i vendit vlerësohet nga turistët e huaj për restorantet e mira ku hahet peshk i freskët, por edhe për hotelet luksoze të ndërtuara rishtazi, me stafe të trajnuara.

Një turist nga Kalifornia në SHBA shkruante: “Vend shumë i bukur, kam bërë një udhëtim të mrekullueshëm. Vizita në Durrës ia vlente, më vonë drekën e konsumuam në kështjellën në Rodon dhe provuam një ndër verërat më të mira. Informacione të dobishme, përvoja të bukura pranë rrënojave të antikitetit romake, ushqim i shijshëm dhe një guidë argëtuese. Do ta këshilloj këtë ditë për këdo”.

Në mesin e komentuesve, gjen edhe ‘shuplaka’ të forta. Një turist nga Polonia shkruan: “Përvoja më e keqe që kam pasur ndonjëherë në një hotel në Shqipëri. Dhoma ishte e vogël, nuk mund të ecnin dot dy njerëz njëkohësisht, mëngjesi ishte shumë i varfër dhe stafi jomiqësor. Parkimi ishte gjithnjë i zënë dhe na u desh të harxhonim shumë kohë duke kërkuar për një vend parkimi. Unë kurrë nuk do të qëndroj më në këtë hotel të tmerrshëm”.

Diskutimet:

3041 tematika diskutohen për Shqipërinë nga të huajt (deri në fund të korrikut 2019), një komunitet brenda Tripadivsor, që ngrenë pyetje dhe japim përshtypjet e tyre për turizmin në këtë vend. Dy janë pyetjet kryesore që drejtojnë të interesuarit që të vizitojnë Shqipërinë: 1. A është vend i sigurt 2. Kur është koha më e përshtatshme për ta vizituar Shqipërinë?

Arthur, nga Britania e Madhe, I nis me kritika përshtypjet e tij për Shqipërinë. “Doja të shkruaja një përmbledhje të kohës sime të parë në Shqipëri. Së pari, dua të theksoj se kam takuar disa shqiptarë të mirë dhe mikpritës dhe nuk dua t’i fyej. Sidoqoftë … në pikëpamjen time personale nuk mendoj që Tirana ka vlera të vizitohet. Rrugët janë të mbushura me njerëz kaotikë dhe shpesh, shoferët janë shumë të rrezikshëm, edhe kur kaloj në dritë jeshile.

Gjithashtu kam pasur një aksident duke rënë poshtë në një nga pusetat e hapura të shumta të Tiranës dhe jam plagosur. Hoteli ishte i tmerrshëm. Nuk kishte as edhe një kosh plehrash, ikte uji vazhdimisht. Dhe kam paguar 30 euro natën. Muzeu Kombëtar dhe BunkArt ishin mjaft zhgënjyese. Natën nuk flini mirë nga zhurma e vazhdueshme e makinave. Nuk pranojnë karta krediti, masivisht”, -përfundon ai.

Por panorama nuk është vetëm bardhezi.

“Jorik i Albania2Go krijoi një turne mahnitës për ne. I gjithë Ballkani: Shqipëria, Kroacia, Mali i Zi dhe Sllovenia. Ne ishim një grup shokësh që udhëtonin nga Sri Lanka që dëshironim të vizitonim vendet e Ballkanit dhe të kishim shumë fleksibilitet gjatë gjithë udhëtimit. Agjencia nuk na zhgënjeu në asnjë aspekt. Udhëtuam në shumë vende të cilat janë më pak të njohura. Jemi mrekulluar me Alpet Shqiptare. Faleminderit nga të gjithë ne”,- shkruan Monique këtë korrik.

Një tjetër turist shkruan me superlativa. “Kalova vetëm 15 ditë në Tiranë dhe e dashurova. Jam ende në veri të Shqipërisë tani. Tirana më ka befasuar në një mënyrë të bukur. Më pëlqente të pija kafe në qendër. Ju mund të shihni se shumë përpjekje ka bërë ky qytet që të largohej nga ditët e komunizmit. Kam gjetur shumë gjëra interesante për të bërë. Më pëlqeu Muzeu Kombëtar. Shqipëria më ka befasuar”- thotë Pat nga ishujt Kanarie, Spanjë.

Në mesin e diskutimeve, sheh shpesh edhe komente që pyesin mbi pasuritë e paluajtshme në Shqipëri. Sogaard nga Suedia thotë se po planifikon udhëtimin familjarisht në tetor të këtij viti dhe kanë dëshirë që të blejnë një apartament në Sarandë.

“Ne do të vizitojmë Shqipërinë në tetor dhe po planifikojmë të gjejmë një apartament të këndshëm për të blerë. Aktualisht po shikojmë Sarandën, por jemi të hapur për sugjerime. Si është Saranda për një familje që dëshiron të notojë, të shijojë diellin në plazh, të eksplorojë vendin e bukur. A hahet ushqim i mirë? Ne nuk jemi në kërkim të një qendre turistike, as të jemi në mes të askundit. Sa i përket procesit të blerjes, ne kemi biseduar tashmë me një kompani Real Estate dhe do të flasim kur të vijmë në Shqipëri.”-përfundon ai.

Një ndër përgjigjet që spikat është ajo e një italiani i cili thotë se në Shqipëri ka probleme me pronësinë. “Shumë ndërtesa në Shqipëri nuk janë 100% ligjore. Letrat duhet të kontrollohen shumë mirë. Situata më e zakonshme është një ndërtesë pa leje, e ndërtuar mbi tokën e dikujt tjetër, e ndërtuar pa respektuar distancat minimale në krahasim me planin origjinal (të aprovuar)…”- thotë Fiori nga Mestre, Itali.

Një tjetër komentues, nga Afrika e Jugut, Deon shkruan këtë korrik: “Ne jemi përpjekur të kontaktojmë me agjentët e pasurive në Sarandë, pasi ne jemi të interesuar për të blerë një pronë atje për të marrë leje qëndrimin. Gruaja ime dhe unë jemi nga Afrika e Jugut e cila nuk është një vend i BE. Me të përmendur vendin tonë të origjinës, më thanë se nuk është e mundur. A mund të më ndihmojë dikush me rregullat e shtetit? Ne po planifikojmë që të udhëtojmë në Shqipëri në gusht për të përfunduar blerjen.”/ Artikulli i referohet Revistës Monitor/ Tiranapost.al.