Ekonomia

Elitës së Davosit i pëlqen të bëjë parashikime të guximshme. Por jo gjithmonë ka goditur...

Elitës së Davosit i pëlqen të bëjë parashikime

Forumi Ekonomik Botëror në Davos të Zvicrës fillon javën e ardhshme. Është një takim vjetor ku një elitë globale e liderëve të biznesit, politikanëve dhe ekonomistëve bëjnë parashikime të guximshme dhe përpiqen të përcaktojnë axhendën për vitin e ardhshëm, por jo gjithmonë e bëjnë atë siç duhet.

Ja një përmbledhje e disa prej deklaratave të bëra vitet e fundit.

Recesioni europian

Fati i ekonomisë së Europës ishte një shqetësim i madh në takimin vjetor të WEF të majit 2022, në vazhdën e pushtimit rus të Ukrainës.

CEO e Citigroup, Jane Fraser kur u pyet nëse do të kishte një recesion në Evropë, dha një përgjigje përfundimtare: “Po dhe shpresoj të jam gabim”.

Megjithëse norma e rritjes së rajonit ka marrë një goditje dhe inflacioni është rritur, BE-ja deri më tani i ka shpëtuar një recesioni. Një numër analistësh parashikojnë se do të ketë një të tillë në fillim të vitit 2023, por presin që të jetë “i butë”.

Lufta bërthamore

Investitori miliarder George Soros paralajmëroi gjatë një fjalimi në Davos në vitin 2018 se Shtetet e Bashkuara mund të shkojnë drejt një lufte bërthamore me Korenë e Veriut.

“Shtetet e Bashkuara janë vendosur në një kurs drejt luftës bërthamore duke refuzuar të pranojnë se Koreja e Veriut është bërë një fuqi bërthamore,” tha ai në atë kohë.

Administrata e Obamës tha gjithashtu në vitin 2016 se ky ishte një rrezik kryesor i sigurisë kombëtare.

Deri më tani, Shtetet e Bashkuara kanë shmangur çdo konflikt ushtarak me Korenë e Veriut. Në fakt, shqetësimet e fundit janë përqendruar te Rusia, në vazhdën e pushtimit të saj në Ukrainë.

Marrëveshja tregtare SHBA-BE

Në WEF 2020, ministri i atëhershëm gjerman i Financave Olaf Scholz tha se ishte i bindur se një marrëveshje tregtare midis Shteteve të Bashkuara dhe Bashkimit Evropian do të arrihet. Scholz, i cili tani është kancelari i vendit, tha në atë kohë: “Në fund, ne e dimë se tregtia është më e suksesshme nëse nuk ka shumë pengesa.”

Të dyja palët e Atlantikut kanë zgjidhur disa mosmarrëveshje tregtare që kur presidenti amerikan Joe Biden mori detyrën në vitin 2021, por ato ende duken larg një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse tregtare.

Në fakt, vendet evropiane kanë ngritur shqetësime në lidhje me Aktin e Reduktimit të Inflacionit të Biden, duke argumentuar se ai diskriminon kompanitë europiane dhe nuk ndjek rregullat e tregtisë ndërkombëtare.

Bitcoin shkon në zero?

Në vitin 2019, Jeff Schumacher, themeluesi i BCG Digital Ventures, tha gjatë një paneli të organizuar nga CNBC në Davos se çmimi i bitcoin mund të bjerë në zero.

Bitcoin ka pasur një ecuri të paqëndrueshme, por në 2021 dhe 2022 arriti nivele shumë më të larta se ato që shiheshin në vitin 2019. Që atëherë ka zbritur nga nivelet e larta historike, por nivelet e tij të tregtimit këtë javë janë ende mbi ato të katër viteve më parë.